2020.0.16.0 PL/PL

Wielkie marzenia rodzą się z pasji.

CUPRA wspomina pierwsze "El Clásico”.

CUPRA przedstawia film, który powstał, aby upamiętnić wyjazd FC Barcelona na pierwsze rozgrywki El Clásico w 1902 r. Oto prawdziwa historia o determinacji i niezwykłych postaciach, które na zawsze odmieniły świat sportu.  

FC Barcelona był wówczas bardzo młodym klubem. Powstał zaledwie kilka lat wcześniej z inicjatywy Joana Gampera. Klub tworzyli amatorzy pełni pasji do piłki nożnej, których nie zniechęcał brak własnego obiektu ani fakt, że treningi odbywały się tylko wtedy, gdy inne obowiązki na to pozwalały.

Mimo przeciwności założyciele klubu wytrwale dążyli do tego, by popularyzować futbol. Udział w El Clásico (który dopiero później miał stać się legendą) stanowił dla drużyny nie lada wyzwanie, ale i ogromną szansę. Niniejszy materiał podąża śladem kilku graczy podczas ich długiej podróży do Madrytu. Pierwszy z nich, Joan Gamper, założyciel klubu i kapitan drużyny, był już wówczas cenionym piłkarzem, mającym na koncie rekordową liczbę bramek strzelonych podczas meczu oraz w całej karierze. To on strzelił dla klubu pierwszą bramkę. Drugi, Vicenç Reig i Falomir, pochodzący z niewielkiej hiszpańskiej miejscowości Borriol, był jednym z ulubieńców kibiców. Z kolei urodzony w Barcelonie Alfons Albéniz i Jordana, syn kompozytora Isaaca Albéniza, miał wtedy zaledwie 16 lat. Później został założycielem komisji sędziowskich w Hiszpanii oraz pierwszym prezesem Comité Técnico de Árbitros.

Piłkarzy czekał trudny wyjazd. Rozgrywki odbywały się z dala od domu, a ponieważ futbol nie był wówczas jeszcze popularny (pierwszy stadion piłkarski w Hiszpanii otwarto znacznie później), ich miejscem był tor wyścigów konnych Hipódromo de la Castellana. Mecz był wyczerpujący i pełen zaciętej rywalizacji, jednak zaangażowanie graczy i ich pasja do piłki nożnej wzięły górę. Barcelończycy wrócili do domu okryci chwałą.

CUPRĘ i FC Barcelona łączy determinacja i pasja, pozwalająca realizować śmiałe cele. Dla FC Barcelona był to triumf na pierwszym El Clásico. Dla CUPRY – debiut pierwszego SUV-a tej marki wyposażonego w napęd hybrydowy typu plug-in, CUPRA Formentor.