Samochody koncepcyjne:CUPRA Tavascan Extreme E Concept PL/PL

Elektryczny samochód rajdowy -  przygoda w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Prezentując CUPRĘ Tavascan Extreme E Concept, przesuwamy kolejne granice. Ten całkowicie elektryczny samochód wyścigowy jest następnym etapem naszej przygody z serią wyścigową Extreme E. Design pojazdu to też wyznacznik nowego języka projektowania, który zostanie wykorzystany w przyszłej produkcji seryjnej CUPRY Tavascan. CUPRA Tavascan Extreme E Concept łączy w sobie całkowicie nowy wygląd ze 100% DNA CUPRY i holistycznym podejściem do materiałów nadających się do recyklingu. Nasze sportowe auto elektryczne powstało z myślą o zrównoważonym rozwoju. Pojazd jest łatwiejszy do naprawy podczas wyścigów, więc doskonale adaptuje się do wymagań każdej trasy.

Seria wyścigów Extreme E to międzynarodowe zespoły, które ścigają się w 100% elektrycznymi pojazdami w Arktyce, na pustyni, w lasach deszczowych, na lodowcach i wybrzeżach oceanów na całym świecie, co stawia ogromne wymagania przed samochodami wyścigowymi. 

— CUPRA Tavascan Extreme E Concept to kolejny krok w ewolucji naszego całkowicie elektrycznego samochodu terenowego. Pojazd ma jeszcze większą dawkę DNA CUPRY i jest wskazówką co do przyszłego kierunku rozwoju marki. To także dowód na kolejny postęp techniczny — powiedział Xavi Serra, dyrektor ds. rozwoju technicznego CUPRA Racing. — W CUPRZE Tavascan Extreme E Concept zastosowano włókna lniane w karoserii, aby zwiększyć jej trwałość. Są też elementy drukowane w 3D, które można szybko odtworzyć, aby utrzymać elektryczny samochód wyścigowy na torze — dodał Serra.

W porównaniu do pierwszego modelu startującego w serii Extreme E nasz nowy elektryczny samochód terenowy znacznie zmienił swój design przodu i tyłu. Technologia LED zapewnia większą swobodę w tworzeniu pojazdu z DNA CUPRY — reflektory w trzech trójkątnych grupach po obu stronach gwarantują bardziej imponujący wygląd. Oświetlenie jest osadzone w drukowanej w 3D ramie — ta technologia ma dawać przewagę nad konkurencją.

Części drukowane w 3D są bardziej wydajne, bo ich produkcja trwa zaledwie sześć godzin. Oznacza to, że zespół może bardzo szybko dostosowywać się do zmian — czy to z powodu wypadku, czy zmiany położenia świateł. Elementy wydrukowane w technologii 3D można modyfikować w bardzo krótkim czasie bez konieczności stosowania kłopotliwego i kosztownego oprzyrządowania.

Seria wyścigów Extreme E ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, a CUPRA Tavascan Extreme E Concept przekracza granice także w tej dziedzinie — pojazd jest jeszcze bardziej ekologiczny.

— CUPRA Tavascan Extreme E Concept wygląda niesamowicie, a oprócz tego, że jest w pełni elektryczna, jest teraz jeszcze bardziej ekologiczna. Do produkcji pojazdu wykorzystano materiały nadające się do recyklingu i materiały organiczne, na przykład włókna lnu. Nie mogę się doczekać, aby wziąć udział w wyścigu tą nowo zaprojektowaną wersją Extreme E! — powiedziała Jutta Kleinschmidt, kierowca CUPRY.

Skonstruowanie jak największej części struktury nadwozia z włókien lnianych — pozyskiwanych z upraw tej rośliny — oznacza, że elementy z włókna węglowego można zastąpić, zmniejszając w ten sposób wpływ pojazdu na środowisko. Materiał da się obrabiać w taki sam sposób jak włókna węglowe i można z niego uzyskiwać takie same kształty i promienie, jakich wymagają inżynierowie. Wykorzystanie włókien lnianych nie ma żadnego negatywnego wpływu na osiągi samochodu i jest to technologia, którą można łatwo zaadaptować do produkcji przyszłych pojazdów.

 

Odnowiona karoseria CUPRY Tavascan Extreme E Concept jest pokryta lakierem, który pomoże jej się wyróżnić, niezależnie od tego, czy będzie się ścigać w Arktyce, na pustyni, w lesie deszczowym, na lodowcu czy przy oceanie.

Całkowicie elektryczny samochód terenowy wykończony jest geometrycznymi wzorami i miedzianymi akcentami — to znak rozpoznawczy CUPRY — oraz posiada dynamiczne linie, które sprawiają, że nadwozie mieni się i wręcz porusza, gdy pojazd przemieszcza się. Wykończenie z zachodzącym na siebie logo CUPRY tworzy głęboki efekt 3D.

CUPRA Tavascan Extreme E Concept jest wyposażona w akumulator o pojemności 53 kWh umieszczony za kokpitem, aby uzyskać rzeczywisty rozkład masy z tyłu. Nasz koncept terenowego samochodu elektrycznego mierzy 2,3 metra szerokości i ponad 1,8 metra wysokości, może rozpędzić się od 0 do 100 km/h w około 4 sekundy — spełniając tym samym przepisy serii wyścigowej.

CUPRA jest częścią Extreme E od samego początku. Byliśmy pierwszą marką motoryzacyjną, która ogłosiła swój udział, łącząc siły z ABT SportsLine jako głównym partnerem zespołu. Seria Extreme E przyczynia się do rozwoju naszych badań nad elektryfikacją, promując jednocześnie elektromobilność, zrównoważony rozwój i równość płci.