pl:Aktualności:CUPRA Born: the impulse of a new era. PL/PL

Nowa CUPRA Born VZ – Auto elektryczne w nowym wydaniu

  1. Aktualności
  2. Nowa CUPRA Born VZ – Auto elektryczne w nowym wydaniu

CUPRA Born VZ

Moc, styl, specyfikacje

  • CUPRA Born VZ zwiększa osiągi – 240 kW/545 Nm gwarantują przyspieszenie do 100 km/h już w 5,7 sekundy i zwiększają prędkość maksymalną do 200 km/h. 

  • Bardziej sportowe wnętrze z nowymi modelami kubełkowymi CUP w standardzie oraz łopatkami do zmiany biegów przy kierownicy. 

  • Mocniejsze zawieszenie oraz większa responsywność układu hamowania gwarantują dynamikę jazdy samochodu. 

  • Wygląd zewnętrzny wzbogacony o dwa nowe warianty 20-calowy felg (w tym jedna w wersji z wyczynowymi oponami), wyróżniający się logo VZ umieszczonym z tyłu oraz różnymi wariantami kolorystycznymi.

CUPRA Born VZ – 100% elektryczna i z większymi osiągami

CUPRA Born to pierwszy w pełni elektryczny model marki CUPRA idealnie łączącym elektryfikację i wydajność. 

Kolejnym krokiem w tym kierunku jest CUPRA Born VZ – najnowszy model w gamie samochodów CUPRA – wyprodukowana w Barcelonie nowa i mocniejsza wersja, która ma inspirować świat. 

Skąd rozbudowana nazwa? VZ to skrót od hiszpańskiego veloz – szybki, płynny. Te słowa najlepiej opisują najnowszy model CUPRA. CUPRA Born oferuje moc 240 kW i moment obrotowy 545 Nm, które – dzięki lepszej geometrii zawieszenia, sportowemu układowi kierowniczemu i lepszemu wyczuciu hamowania – w pełni optymalizują jakość jazdy. Połączenie tych wszystkich aspektów gwarantuje najwyższe osiągi w gamie CUPRA Born i czyni go jednym z najbardziej dynamicznych samochodów w swoim segmencie.

Zaawansowany układ napędowy, ekstremalna wydajność

„- CUPRA Born była kamieniem milowym dla marki, kiedy wprowadziliśmy ją w 2021 r. jako nasz pierwszy w 100% elektryczny pojazd. Zainteresowanie tym modelem z roku na rok rośnie: tylko w ubiegłym roku sprzedano 45 300 szt., co stanowi wzrost 44,4% z rokiem poprzednim.” – powiedział Wayne Griffiths, dyrektor generalny CUPRA. „- Dzięki CUPRA Born VZ wprowadzimy do tego modelu jeszcze więcej wydajności, udowadniając, że elektryfikacja i osiągi idealnie idą w parze”. 

CUPRA Born VZ wykorzystuje zaawansowana technologię układu napędowego CUPRA Born i zwiększa moc: całkowicie elektryczny system zapewnia moc 240 kW,  co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z wersją e-Boost. Wzrósł również moment obrotowy do zdumiewającego poziomu 545 Nm – o 75% niż w jakiejkolwiek innej wersji Born. CUPRA Born VZ osiąga 100 km/h w 5,7 sekundy – o jedną sekundę szybciej niż wersja e-Boost. W CUPRA Born VZ oferuje też większą prędkość maksymalną – 200 km/h – o 40 km/h więcej niż w wersji e-Boost. 

Sportowe zawieszenie DCC i dynamika CUPRA Born

Gwarancją odzwierciedlenia dynamiki CUPRA Born VZ w liczbach jest również ulepszone podwozie. Nowe sportowe zawieszenie  DCC, czułość układu kierowniczego i lepsze wyczucie pedału hamulca, a także solidny tylny hamulec tworzą doskonałą dynamikę pojazdu. 

Nowe amortyzatory i sprężyny w tylnej części pojazdu w połączeniu z zaktualizowanymi ustawieniami zaworów amortyzatorów i konstrukcją sprężyn z przodu w połączeniu z najnowszą wersją stabilizatorów tworzą sportowe zawieszenie DCC, które zapewnia lepszą kontrolę nad pojazdem. Układ kierowniczy CUPRA Born VZ wzbogacony o nowoczesne rozwiązania również nabiera sportowego charakteru. 

Ulepszenia technologii hamowania sprawiają, że CUPRA Born VZ zapewnia solidniejsze wyczucie hamulca poprzez zwiększenie jego bezpośredniości przy jednoczesnej redukcji łagodności w porównaniu ze standardowymi wariantami CUPRA Born. 

Jednak wydajności nie osiąga się przez poświęcenie efektywności, a maksymalny zasięg CUPRA Born VZ wynosi do 570 km*. Udoskonalony pakiet akumulatorów oferuje 79 kWh pojemności netto (+2 kWh). Cechą charakterystyczną modeli elektrycznych CUPRA jest ich praktyczność eksploatacji. Dotyczy to również CUPRA Born VZ, który może być ładowany z domowej sieci elektrycznej prądem zmiennym o mocy 11 kW lub w punkcie szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 170 kW. Szybkie ładowanie – od poziomu 10 do 80% pojemności akumulatora – trwa zaledwie 30 min*. 

Kolorystyka CUPRA Born VZ

CUPRA Born VZ to również nowa kolorystyka. Specjalnie dla tego modelu stworzono wariant Dark Forest oraz Midnight Black. Estetyka karoserii doskonale łączy się z wydajnością tego CUPRA Born VZ. 

Sportowego ducha modelu podkreślają nowe 20-calowe felgi aluminiowe dostępne w dwóch wariantach z różnymi opcjami dodatkowymi, np. wstawki 3D. Szersze opony pozwalają na przeniesienie mocy i momentu obrotowego CUPRA Born VZ na tylny układ. Model został wyposażony również w szersze koła (8J20``) niż poprzednie wersje CUPRA Born (7,5J191`` i 7,5J20``).  

Idealnym wykończeniem najnowszej odsłony w 100% elektrycznego samochodu marki CUPRA jest logo VZ oraz nazwa modelu w kolorze ciemnego chromu umieszczone na bagażniku samochodu. 

Wnętrze wzbudzające emocje

Wnętrze CUPRA Born VZ równie mocno wzbudza emocje jak jego technologia i zewnętrzny design. Ekskluzywne siedzenia kubełkowe CUP dostępne w standardzie nie tylko w CUPRA Born, ale też CUPRA Formentor VZ5 i CUPRA Leon VZ CUP zapewniają bardziej sportową i ekonomiczną pozycję w trakcie podróży. Siedzenia CUP w CUPRA Born VZ wykonane są z pochodzącego z recyklingu materiału tekstylnego SEAQUAL®  YARN oraz z poliestru w 73% pochodzącego z recyklingu – materiału DINAMICA. 

Dzięki ulepszonej konfiguracji podwozia z tyłu CUPRA Born VZ oferuje nie tylko pięć komfortowych siedzeń, ale również efektowny szyberdach.

Hamowanie regeneracyjne w CUPRA Born VZ

CUPRA Born VZ została także wyposażona w regeneracyjne łopatki zmiany biegów przy kierownicy, które oferują 3 poziomy odzyskiwania energii. Po zwolnieniu pedału przyspieszenia silnik działa jak generator i przekazuje energię z powrotem do akumulatora, skąd ta przekazana jest do układu napędowego, co pozwala na zmniejszenie zużycia hamulców. Manetki zmiany biegów umiejscowione przy kierownicy pozwalają wybrać jeden z trzech poziomów odzyskiwania energii, co pozwala dopasować rodzaj hamowania regenerancyjnego do stylu jazdy. 

CUPRA Born VZ to też nowy wymiar cyfryzacji. System nawigacyjny o przekątnej 12,9 cala (o 0,9 cala większy od dotychczasowej CUPRA Born) z podświetlanym w stylu retro ekranem i panelem dotykowym ułatwia sterowanie klimatyzacją i głośnością radia.

Pochłaniający system nagłośnienia Sennheiser

CUPRA Born została wyposażona również w nowoczesny wariant wysokiej jakości nagłośnienia opracowany we współpracy z pionierem branży audio – firmą Sennheiser. System 10 głośników o mocy 425 W zapewnia kierowcy i pasażerom wyjątkowe wrażenia muzyczne, a jednocześnie – dzięki metalicznej osłonie maskownic głośników - jest doskonałym uzupełnieniem wnętrza najnowszego modelu CUPRA. Technologia audio bazująca na oprogramowanie AMBEO Concerto firmy Sennheiser pozwala wyodrębnić główne elementy muzyki, w tym różne instrumenty i ponownie harmonijnie rozprowadzić je po wnętrzu samochodu. 

Technologia inteligentnego oświetlenia

Do oświetlenia wnętrza CUPRA Born VZ wykorzystano standardową technologię Smart Light. Jednak to coś więcej niż jedynie system oświetleniowy samochodu, lecz zupełnie nowy wymiar komunikacji między samochodem a człowiekiem. 

Otaczające deskę rozdzielczą poziome diody LED uwydatniają najważniejsze funkcję, a tym samym doskonale pełnią rolę ostrzegawczą dla kierowcy i pasażerów m.in. o: stanie naładowania akumulatora, niebezpieczeństwie ACC i C2X, aktywności funkcji głosowych (sterowanie głosem, połączenia telefoniczne, system nawigacji) czy sygnałach inteligentnego systemu parkowania.  Wszystkie inteligentne funkcje zwiększają poziom bezpieczeństwa CUPRA Born VZ. 

Nowoczesne inteligentne rozwiązania wspomagania jazdy i ułatwiające kierowcy identyfikowanie oraz rozwiązywanie zagrożeń pojawiających się na drodze są doskonałym dowodem na przywiązanie marki CUPRA do najwyższej jakości bezpieczeństwa swoich pojazdów. 

Adaptacyjny tempomat (ACC) z asystentem pasa ruchu

W celu optymalizacji jazdy CUPRA Born VZ najnowszy model wyposażono w system Travel Assist 2.6, który łączy adaptacyjny tempomat (ACC) z asystentem pasa ruchu utrzymującym samochód na środku pasa drogowego. Poza tym – dzięki przetwarzaniu informacji z chmury – model gwarantuje optymalizację jazdy po słabo oznakowanych drogach. CUPRA Born VZ jest też wyposażona w system zmiany pasa ruchu na autostradzie. 

CUPRA Born VZ oferuje również rozwiązania ułatwiające parkowanie. Zdalny asystent parkowania pozwala dokończyć manewr parkowania pojazdu za pośrednictwem smartfona. W przypadku parkowania w stałych miejscach możliwe jest zapisanie trajektorni ruchu pojazdu na mapie asystenta parkowania. Codzienne parkowanie, niezależnie od lokalizacji, jest ułatwione dzięki zapewniającej widok 360⁰ kamerze parkowania Top View.

Technologia Smart Light i inteligentny system nawigacyjny

Pakiet technologii zapewniających bezpieczeństwo i komfort użytkowania CUPRA Born VZ uzupełniony jest o Side Assist , zapewniający ochronę przed znajdującymi się w tzw. martwym polu lub szybko zbliżającymi się pojazdami. Poza tym w najnowszym modelu CUPRA znajdziemy szereg innych systemów bezpieczeństwa, m.in.: asystent świateł przednich sterujący reflektorami, dynamiczny wyświetlacz interpretujący znaki drogowe czy system ostrzegawczy przed przeszkodami w trakcie wysiadania z pojazdu. 

CUPRA dąży również do zrównoważenia potrzeb mobilności z troską o środowisko. Chociażby dlatego CUPRA Born była pierwszym modelem samochodu stworzonym w koncepcji neutralności pod względem emisji CO2, wykorzystującym energię z źródeł odnawialnych w łańcuchu dostaw oraz realizujące inwestycje środowiskowe i projektowe z zachowaniem najwyższych standardów. Te same trendy realizuje CUPRA Born VZ. 

CUPRA Born VZ zostanie wprowadzona na rynek w trzecim kwartale 2024 r. 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!