pl:Aktualności:CUPRA Formentor VZ5 — Design i znakomite osiągi PL/PL

CUPRA FORMENTOR VZ5

Premiera sportowego SUV-a CUPRY Formentor była dla miłośników wyczynowej mocy i sportowej pomysłowości okazją do poznania naszego pierwszego modelu w tym segmencie. Ten samochód zaprojektowaliśmy głównie po to, aby urzeczywistnić naszą wiarę w innowacyjność przekraczającą granice — ta zasada leży u podstaw wszystkiego, co robi CUPRA. Postanowiliśmy pójść jeszcze dalej. Efekt? CUPRA Formentor VZ5.

Pierwszy człon nazwy pojazdu wziął się od hiszpańskiego słowa „veloz”, oznaczającego prędkość, a drugi to odniesienie do zaawansowanego 5-cylindrowego silnika, który napędza Formentora VZ5. W pełnym zakresie swoich możliwości ten samochód redefiniuje osiągnięcia współczesnej inżynierii i designu. To nasz najbardziej postępowy i piękny wyraz czystych osiągów i drapieżnego wyrafinowania.

Cupra formentor magnetic tech matte

Czego można się spodziewać po modelu VZ5? Najmocniejsza CUPRA w historii posiada dynamiczny, 5-cylindrowy silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 390 KM, który generuje najbardziej porywający dźwięk w całej gamie. VZ5 osiąga prędkość 100 km/h w zaledwie 4,2 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 250 km/h. Ponadto jest wyposażony w rewolucyjną dwusprzęgłową skrzynię biegów zapewniającą płynniejszą i szybszą zmianę przełożeń oraz technologię 4Drive oferującą przyczepność i zwrotność w każdej sytuacji.        

Dodatkowe możliwości personalizacji wrażeń z jazdy zapewnia wybór trybu jazdy. Szeroka gama konfigurowalnych trybów pozwala na większą kontrolę nad zawieszeniem, układem kierowniczym i układem wspomagania. Całości dopełniają 375-milimetrowe hamulce AKEBONO zapewniające doskonałą siłę hamowania, dzięki czemu VZ5 to wybór dla prawdziwych miłośników motoryzacji.

Wyrafinowany design

Nowy sportowy SUV CUPRA Formentor VZ5 porusza się na 20-calowych kołach z felgami aluminiowymi, które poprawiają osiągi, a jednocześnie dodają wyrafinowania Twojej jeździe. Z kolei detale z włókna węglowego, które są unikalnym akcentem CUPRY i które nadają jej sportowy charakter, znalazły się zarówno na bocznych spojlerach, jak i na tylnym dyfuzorze. Rozciągają się one nawet na logo — ten ekskluzywny detal znajdziesz tylko w VZ5. Dzięki przeprojektowanym, solidnym zderzakom, podwójnemu układowi wydechowemu o zwiększonej mocy i nadchodzącej edycji specjalnej Taiga Grey estetyka SUV-a VZ5 nie ma sobie równych.

Wewnątrz znajdują się zupełnie nowe skórzane fotele CUP zapewniające doskonałe podparcie boczne i komfort, a także cyfrowy kokpit 10,25", dzięki któremu wszystkie dane dotyczące jazdy znajdują się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Jeśli chodzi o łączność, możesz cieszyć się zdalnym dostępem z dowolnego miejsca dzięki aplikacji CUPRA CONNECT, a ponadto system infotainment i nawigacja online są dostępne na ekranie dotykowym 12" o wysokiej rozdzielczości — w VZ5 Twój świat jest zawsze w zasięgu ręki.

Otaczająca geometria

Samochód, który narodził się na torze wyścigowym, musi być zaprojektowany w duchu wyścigów. Nowe fotele kubełkowe CUP, opracowane wyłącznie dla nowego sportowego SUV-a od CUPRY, są zgodne ze wzornictwem samochodów wyścigowych i zwiększają komfort oraz zapewniają odpowiednie podparcie kierowcy, umożliwiając uzyskanie wyjątkowych osiągów i emocjonujących wrażeń z jazdy. Aby tego dokonać, inżynierowie z Centrum Technicznego zaangażowali kierowców wyścigowych — Jordiego Genégo i Matthiasa Ekströma. We współpracy z firmą Sabelt, specjalizującą się w projektowaniu i produkcji foteli o doskonałych parametrach dla samochodów drogowych i wyścigowych, Gené i Ekström doradzali przy projektowaniu i kalibracji foteli. Ich doświadczenie pomogło w przeniesieniu doznań z foteli wyścigowych na fotele drogowe, które są tak skonstruowane, aby podtrzymywać i stabilizować całe ciało przy dynamicznej jeździe. W rezultacie uzyskano doskonałe podparcie na zakrętach, co ułatwia skupienie się na drodze i prowadzeniu pojazdu.

 

Bez uszczerbku dla sportowego wyglądu samochodu zadbano o wygodę wsiadania i wysiadania z pojazdu. Inżynierowie przeanalizowali geometrię krzywizn pojazdu i przetestowali auto z kierowcami o różnym wzroście. Zmieniając twardość w każdej strefie styku z podłożem, osiągnięto najwyższy poziom komfortu i zdolności adaptacyjnych. Kluczowe znaczenie dla marki miało również znalezienie odpowiedniego materiału do obicia foteli kubełkowych CUP. Skóra Nappa dostępna w wersjach Black Soul i Petrol Blue to oddychający materiał z głęboko tłoczonymi powierzchniami, wyeksponowanymi szwami i mikroperforacją, co nadaje tym ekskluzywnym siedzeniom wyrafinowanie i stylowy wygląd.

Innowacyjna technologia

Różnorodność możliwości i wyjątkowe cechy konstrukcyjne to niejedyne zalety sportowego SUV-a, CUPRA VZ5. Model posiada wbudowane półautonomiczne technologie wspomagające prowadzenie. Dzięki połączeniu wysokooktanowego potencjału i niesłabnącej mocy w pełni benzynowego układu napędowego z najnowszą, najbardziej innowacyjną technologią i funkcjami bezpieczeństwa VZ5 jest bestią na kołach. Samochód wyposażono w asystenta jazdy Travel Assist, który zapewnia zaawansowane bezpieczeństwo kierowcy, utrzymując go na pasie ruchu i chroniąc go podczas jazdy. W modelu jest także asystent parkowania Park Assist, który ułatwia rozpoczęcie i zakończenie podróży, kierując na wybrane miejsce parkingowe.

CUPRA Formentor VZ5 to prawdziwe dzieło sztuki, czyli coś, czego trzeba doświadczyć samemu, aby w pełni ocenić jego nieograniczony potencjał. Jest to najdoskonalszy wyraz parametrów spalania — hołd dla „benzyniaków” na całym świecie. Dzięki limitowanej serii zaledwie 7000 egzemplarzy jego trwała ekskluzywność jest gwarantowana.