PL/PL

Ile kosztuje domowa stacja ładowania samochodu?

Przed kupnem własnej stacji ładowania wstrzymuje nas zazwyczaj cena. Czy faktycznie jest tak wysoka, jak się wydaje?

Jeszcze kilka lat temu, z racji mniejszej dostępności urządzeń, musieliśmy się liczyć z kosztem w wysokości niecałych 5,000 zł. Nie są to pieniądze, które wydajemy lekką ręką, ale biorąc pod uwagę wygodę, jaką niesie ze sobą własna stacja, jest to świetny wybór.

Aktualnie domowa stacja ładowania samochodu to nawet ceny rzędu niecałych 3 tysięcy. Rynek rozwija się szybko, niestety ogólnodostępnych stacji wciąż jest stosunkowo niewiele. O ile w dużych miastach są one dobrze dostępne, w mniej zabudowanych okolicach własna ładowarka może się okazać koniecznością.

Jeśli rozważasz zakup, ale zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z obsługą i czy cena nie przerośnie twoich możliwości, postaramy się pomóc!

Jak obsłużyć stacje ładowania samochodów elektrycznych w domu?

Ładowanie samochodu elektrycznego przez gniazdko

Ładowanie samochodu elektrycznego w bloku czy w domu jednorodzinnym może odbywać się dokładnie tak, jak w przypadku niewielkich sprzętów - telefonów, laptopów itd. Możesz podłączyć go do zwykłego gniazdka z wykorzystaniem ładowarki, która dołączona jest do wyposażenia. Nie potrzeba tu żadnych dodatkowych zabiegów. Proste, prawda? Po co nam w takim razie stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Opisany powyżej proces jest prosty, niestety również powolny. Naładowanie średniej wielkości akumulatora do pełna zajmie ponad 12 godzin. Nie każdy może sobie pozwolić na pozostawienie pojazdu na tak długo.

 

Domowa stacja ładowania samochodu

Producenci wyszli naprzeciw potrzebom klientów, tworząc stacje ładowania. Instalacja może zająć dłuższą chwilę, jednak jest jednorazowa. Stacje można podzielić według szybkości ładowania na:

-       wolne,

-       średnie,

-       szybkie.

Dwie pierwsze grupy to zazwyczaj urządzenia instalowane w domach, galeriach handlowych i hotelach, a więc przede wszystkim praktyczny wallbox. Szybkie stacje znajdują zastosowanie w centrach miast, gdzie czas jest szczególnie ważny.

Każda stacja ładowania samochodów posiada specjalny kabel, którym podłączysz pojazd. Ładowanie zaczyna się automatycznie, tak jak w przypadku metody z gniazdkami elektrycznymi. Często jednak są tu przyciski, umożliwiające przerwanie ładowania (posiada je np. każdy wallbox CUPRA). Oczywiście, żeby je zakończyć, wystarczy wyciągnąć kabel.

Stacja ładowania samochodów - koszt

Gdy obiektem poszukiwań jest domowa stacja ładowania samochodu, cena nie może być zbyt wysoka. Celuj w stacje wolne, ewentualnie średnie. Możesz ograniczyć budżet do kilku tysięcy złotych. Pamiętaj też, by dobrać odpowiedni rozmiar! Stacja ma być przydatna i wygodna. 

Kompaktowe stacje ładowania, czyli najmniejsze modele na rynku, kosztują średnio ok. 3,250 zł. Z instalacją  to cena ok. 3,360 zł. Oferty tego typu są jednymi z najtańszych. Podstawowa ładowarka CUPRA dostępna jest nawet za ok. 2,099 zł.

Stacja ładowania CUPRA w wersji pro kosztuje 4,449 zł. Cena wynika z dodania do niej wielu przydatnych funkcji, o czym opowiemy za chwilę. Dostępna jest też wersja Connect za 2,999 zł z opcją dodania LTE/4G bez ograniczeń danych za 899 zł.

Za droższe urządzenia domowe zapłacisz niecałe 6,000 zł i tu można się właściwie zatrzymać. Oczywiście jeśli potrzebujesz sprzętu o większych możliwościach (np. z 2 gniazdami i większą mocą), masz do wyboru szeroki wachlarz modeli. Może być to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tylko czy inwestować aż tyle w urządzenie na własne potrzeby?

 

Ładowarki CUPRA

Poniżej przedstawiamy charakterystykę 3 ładowarek CUPRA. Wszystkie stworzone zostały z myślą o indywidualnych klientach.

CUPRA Charger

CUPRA Charger to wersja podstawowa. Jej zadaniem jest proste i szybkie ładowanie samochodu. Korzystając z jednofazowego gniazdka, uzyskasz moc 7,2 kW. Przy ładowaniu trójfazowym będzie to do 11 kW. Ładowarka posiada oczywiście zabezpieczenia na wypadek awarii.

CUPRA Charger Connect

Ładowarka CUPRA Charger Connect ma możliwość łączenia się przy pomocy LTE, wi-fi lub kabla ethernet. Wyposażono ją w najnowsze zabezpieczenia tych połączeń. Do systemu możesz dostać się z pomocą aplikacji mobilnej. Stacja jest oczywiście regularnie aktualizowana.

CUPRA Charger Pro

Ostatnia z dostępnych wersji, czyli ładowarka CUPRA Charger Pro posiada specjalną funkcję pomiaru napięcia z certyfikatem Measuring Instruments Directive (MID). Możesz kontrolować ją z pomocą aplikacji.

Ładowarki są wciąż ulepszane. Wersje Connect i Pro czekają na dodatkowe funkcje, mające w niedługiej przyszłości poprawić jakość ładowania i zarządzania pobieraną energią. Z perspektywy klienta będzie to oznaczało oszczędność oraz jeszcze sprawniejszą pracę urządzeń.

 

 

Czy domowa stacja ładowania jest dla ciebie?

Niezależnie od tego, czy będzie to stacja ładowania CUPRA, czy też innej sprawdzonej firmy, każdy użytkownik samochodów elektrycznych powinien wziąć jej zakup pod uwagę. Już po kilku ładowaniach zauważysz sporą różnicę cen ładowania w punktach i we własnym domu. Przy dzisiejszych wzrostach cen i usług warto inwestować - oczywiście w granicach rozsądku i tylko w przydatne sprzęty. W żadnym razie nie zachęcamy do kupowania stacji z najwyższych półek, jeśli nie będziesz mógł w pełni wykorzystać ich potencjału.

Podstawowy lub trochę lepszy model w zupełności wystarczy! Zabezpieczenie w postaci możliwości szybkiego naładowania pojazdu we własnym zakresie trudno byłoby wycenić, jednak kilka tysięcy złotych to niewielki koszt komfortu. Raz zakupiona ładowarka posłuży ci wiele lat. Tego zakupu zdecydowanie nie pożałujesz!