PL/PL

Jak wybrać odpowiednie nagłośnienie do nowego samochodu?

Kierowcy rzadko poruszają się w ciszy. Niezależnie od tego, czy znajdujesz drogę przez miasto, czy rozpędzasz się w dalekiej podróży, zwykle towarzyszą ci ulubione playlisty i najlepsze stacje radiowe. Odpowiednie nagłośnienie samochodowe może poprawić klimat w aucie i ułatwi pokonanie nawet najdłuższej trasy.

Nic dziwnego. Car audio system wysokiej jakości wydobywa odpowiednio głębokie brzmienie muzyki. Zapewnia głęboki i selektywny bas oraz czyste wysokie tony. Fani słuchania muzyki w samochodzie oczekują odsłuchu, który wyróżnia poszczególne pasma i zapewnia doświadczenie bliskie monitorom studyjnym.

Na przeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających kierowców wychodzi CUPRA. We współpracy z klasyczną marką Beats, producent zaproponował hi-endowe, holistyczne rozwiązanie nagłośnienia do auta z systemem głośników i subwooferem samochodowym.

System nagłośnienia samochodu – przewodnik

Żeby ułatwić decyzje zakupowe związane z samochodami i nagłośnieniem, przygotowaliśmy przewodnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze nagłośnienia do samochodu. Wzięliśmy pod uwagę liczbę głośników, rodzaj membrany czy zasilanie subwoofera. Na końcu omawiamy system Beats Audio™, stosowany w modelach samochodów CUPRA.

Głośniki w samochodzie – na co zwrócić uwagę?

Liczba parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze głośników do samochodu jest naprawdę spora. Kierowcy, którzy oczekują naprawdę bezkompromisowej jakości systemu car audio, muszą wyposażyć się w odpowiednią wiedzę. Samodzielny upgrade fabrycznych głośników na dedykowany sprzęt hi-end oznacza też często spory wydatek.

Czym charakteryzuje się dobry system nagłośnienia? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest obudowa. Do popularnych należą guma, pianka, polipropylen, a także ceramika i metal. Metal, guma i polipropylen zapewniają sporą wytrzymałość, a te dwa ostatnie materiały świetnie sprawdzają się w przenoszeniu dźwięku.

System audio składa się z kilku elementów: głośników, wzmacniacza, a także subwoofera. Dobierając te elementy, trzeba pamiętać o kilku parametrach. Jednym z nich jest moc, wyrażana w watach (W). Moc określa ile energii urządzenie jest w stanie przetworzyć na dźwięk. Warto podkreślić, że parametr, który nas interesuje to RMS, czyli stała wartość mocy. Trzeba ją odróżnić od tzw. szczytowej wartości mocy. Większość ekspertów podaje, że moc głośników powinna być półtorakrotnie większa niż moc wzmacniacza.

Pasmo przenoszenia to kolejny parametr, na który zwracają uwagę audiofile. Oznacza on zakres częstotliwości, jakie jest w stanie wygenerować system. Podawany jest w formie zakresu wartości z jednostką hertz (Hz). Przyjmuje się, że zdrowe ludzkie ucho słyszy częstotliwości z przedziału 20-20 000 Hz. Chociaż dźwięki spoza tego zakresu nie są słyszalne, doświadczenie pokazuje, że urządzenia o szerokim paśmie przenoszenia dają wrażenie większej głębi dźwięku.

System nagłośnienia samochodu – częste pytania

Zebraliśmy już podstawową wiedzę na temat samochodowych systemów audio. Przejdźmy przez najczęściej zadawane przez kierowców pytania. Odpowiedź na nie dostarczy dodatkowej porcji wiedzy potrzebnej, przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w nagłośnienie samochodowe.

Ile głośników powinien mieć car audio system?

Tak naprawdę to bardzo trudne i podchwytliwe pytanie. Wiele zależy od konstrukcji auta, materiałów, z których wykonany jest system, a także od preferencji samego słuchającego. Nie jest regułą, że rozbudowane systemy gwarantują najlepsze doświadczenie. Zwykle górną granicą są tzw. systemu nagłośnieniowe 11.2, czyli wykorzystujące jedenaście głośników regularnych i dwa subwoofery. W praktyce takie rozwiązanie jest rzadko spotykane i niekoniecznie ergonomiczne.

Zwróć uwagę na wnętrze samochodu. Dwa lub trzy głośniki można zainstalować w desce rozdzielczej. Często instaluje się głośniki w drzwiach przednich, albo w dolnej części, albo w okolicy uchwytu. Stosowanym niekiedy rozwiązaniem jest montowanie niewielkich głośników w drzwiach bocznych tylnych lub w górnej części słupka pomiędzy bocznymi drzwiami. Dodatkowo, dwa głośniki montuje się w części tylnej. Subwoofer z reguły umieszczony jest w bagażniku, gdyż na tak duży element zwykle nie ma miejsca w kabinie. Niektórzy decydują się jeszcze na montaż czterech głośników pod każdym fotelem.

Jakie membrany powinny mieć głośniki w samochodzie?

Koniec końców, dźwięk to nic innego niż fala powietrza. Dlatego też membrana, która wywołuje falę, ma wpływ na finalny odbiór brzmienia. Znów trudno odpowiedzieć na pytanie, jaki materiał jest najlepszy. Bardzo często w głośnikach niskotonowych spotyka się sztywniejsze membrany niż w urządzeniach odpowiedzialnych za wyższe wartości tonów.

Do najpopularniejszych materiałów należą aluminium, celuloza i polipropylen, spotyka się też membrany ceramiczne, kewlarowe i wykonane z włókna węglowego.

Jak wygląda montaż subwoofera samochodowego?

Wspomnieliśmy już, że subwoofer – jako spory element – montowany jest z reguły w bagażniku. Jako że generuje on niskie dźwięki (czyli fale o znacznej długości), ludzkie ucho nie będzie miało problemu z wyłapaniem ich nawet jeśli dobiegać będą “z tyłu”.

Subwoofer samochodowy to potężne urządzenie, które wymaga zasilania zewnętrznego z zamontowanym blisko akumulatora bezpiecznikiem. Monter musi w stabilny sposób przykręcić klemy. Zabezpieczony kabel zasilający przeprowadzany jest do wnętrza pojazdu. Przewody z subwoofera montuje się po wyciągnięciu radia samochodowego.

Car audio system CUPRA Beats Audio ™ współgra z projektem wnętrza.

Jak zbudowany jest system CUPRA Beats Audio™?

Wyposażeni w solidną wiedzę na temat samochodowych systemów audio i szczegółów montażu, przyjrzyjmy się Beats Audio™ montowanym w modelach CUPRA. Hi-endowe systemy Beats Audio™ znajdziemy w nowych, stylowych modelach CUPRA Leon i CUPRA Leon Sportstourer.

Pierwsze co rzuca się w oczy to design, nawiązujący do rozpoznawalnych na całym świecie produktów od Beats. Charakterystyczne logo przypominające literę „b”, nawiązujące kształtem do bemola, symbolu w notacji muzycznej, oznaczającego obniżenie dźwięku o pół tonu, nie pozostawia żadnych wątpliwości wśród fanów dobrych brzmień.

Głośniki CUPRA to kompleksowy system, który spełni oczekiwania kierowców szukających pełnego, głębokiego brzmienia. Wynika to zarówno z zaawansowanej technologii, popartej długoletnim doświadczeniem marki Beats, jak i zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Przede wszystkim jednak, system zainstalowany jest w sposób niezwykle ergonomiczny i dopasowany do wnętrza.

Zastosowane w modelach CUPRA Leon i CUPRA Leon Sportstourer rozwiązanie składa się z siedmiu głośników jakości premium. Dwa z nich znajdziemy w słupkach nadwozia, co zapewnia efektywne rozprzestrzenianie się krótkich fal, odbieranych jako tony wysokie. Niskotonowe głośniki zamontowano z kolei w drzwiach przednich.

Cały system obsługiwany jest przez wysokiej klasy 12-kanałowy wzmacniacz o mocy 300 W. W praktyce oznacza to techniczną możliwość rozbudowy systemu. Moc na poziomie 300 watów zapewnia optymalne działanie głośników i pełne spektrum brzmienia subwoofera.

Nagłośnienie CUPRA: werdykt

Stosowane z autach CUPRA Leon i CUPRA Leon Sportstouer Beats Audio ™ głośniki to samowystarczalne urządzenia klasy premium. Zastosowane materiały oraz ergonomiczność instalacji sprawia, że dźwięk jest głęboki, przestrzenny i zapewnia bardzo dobre wrażenia.

Jedną z głównych zalet systemu głośników samochodowych Beats jest to, że to gotowe rozwiązanie, pozwalające cieszyć się studyjnym doświadczeniem od pierwszego odpalenia silnika. Komfort jazdy zwiększa się dzięki hi-endowym brzmieniom bez potrzeby montowania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń.

Nie bez znaczenia jest też design elementów układu. Głośniki są bardzo stylowe, a ich rozpoznawalny, dyskretny branding prezentuje się znakomicie. Nawet duży element, jakim jest subwoofer, świetnie wpasowuje się we wnętrze pojazdu.