pl:Aktualności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

Światowa premiera CUPRA DarkRebel

Showcar podczas Nocy Grupy Volkswagen IAA w Monachium

Podczas premiery CUPRY DarkRebel opadły maskujące pokrowce. Ten model to najlepszy wyraz ambicji marki. Samochód, który przesuwa granice projektowania i wydajności, kwestionujący sposób wyobrażania i tworzenia aut w przyszłości. To fizyczne ucieleśnienie pierwszego samochodu w pełni stworzonego w przestrzeni wirtualnej, dla przyszłego pokolenia kierowców.

CUPRA DarkRebel: Wykorzystanie danych do projektowania z Hyper Configurator

Ponad 270 000 konfiguracji CUPRA od CUPRA Tribe, w tym te od ambasadorów marki: Alexia Putellasa, Marca ter Stegena, Ansu Fatiego (piłkarzy FC Barcelony) oraz aktora Daniela Brühla, pomogło kształtować projekt CUPRA DarkRebel. Dane zebrane z wirtualnego Hyper Configurator zostały wprowadzone do końcowego projektu CUPRA DarkRebel, którego można było podziwiać podczas targów IAA w Monachium we wrześniu 2023.

Oto w 100% elektryczny, dwuosobowy samochód sportowy ze stylizacją typu shooting brake, który podkreśla pasję i rewolucyjne myślenie marki CUPRA – wszystko dzięki wieloaspektowemu kolorowi nadwozia kształtowanemu przez światło i zwiększoną uwagę na zrównoważony rozwój.

Według Wayne'a Griffithsa, dyrektora generalnego marki CUPRA: "Dzięki pasji i kreatywności CUPRA Tribe, udało nam się teraz przekształcić jedną z naszych najpotężniejszych ambicji w rzeczywisty samochód. CUPRA DarkRebel to wręcz prowokacyjne ucieleśnienie designu CUPRA. Ten model to buntownik z misją: udowodnia, że przyszłe samochody elektryczne mogą być seksowne i emocjonalne".

Koncepcja DarkRebel splata się z DNA CUPRA

Oświetlenie jest kluczowym elementem w projekcie CUPRA DarkRebel. Wszystko zaczyna się od podświetlanego logo. Ostry przód pojazdu jest skoncentrowany na charakterystycznej dla CUPRY figurze trójkąta, który wyłania się z nadwozia, dodając samochodowi charakteru. Koncepcja oświetlenia opiera się na podziale logo CUPRA na trzy trójkąty, które następnie są wykorzystane w stylizacji świateł do jazdy dziennej.

Przednią i tylną część CUPRY DarkRebel łączy środkowa konsola podkreślająca innowacyjny design i sportową naturę modelu.

Zmysłowe powierzchnie w połączeniu z ostro zarysowanymi liniami tworzą poczucie gotowości do startu, wyrażając skoncentrowaną energię i gotowość do osiągnięcia celu. Wszystko to podkreśla intrygujący i wieloaspektowy kolor nadwozia.

Wieloaspektowy charakter ciemnofioletowego odcienia ewoluuje i zmienia się w zależności od gry światła na nadwoziu pojazdu, wzmacniając mocną postawę oraz intensyfikując charakter CUPRY DarkRebel jako ultra-sportowego samochodu stworzonego do dynamicznej jazdy.

Design kół czerpie inspiracje z samochodów wyścigowych, gdzie kluczowymi atrybutami są osiągi i efektywność. Trójkątne logo CUPRA  budowane jest parametrycznie przez całe koło, od struktury po aerodynamiczne pokrywy i miedziane elementy designu.

Bok samochodu CUPRA DarkRebel na tle burzy

Nowoczesną stylistykę nadwozia CUPRY DarkRebel uwypuklają jej wymiary: 4,5 metra długości, 2,2 metra szerokości i 1,3 metra wysokości. Co więcej, drzwi auta otwierają się na wysokość 2,2 metra. Pozwoliło to uzyskać kabinę o proporcji 1/3, kontrastującą z proporcjami nadwozia (2/3) i mocnymi ramionami, które nadają autu sportową duszę.

"CUPRA DarkRebel kondensuje w sobie całe DNA i wartości marki. Jej stylizacja z szerszymi ramionami, długą maską i niższą kabiną skoncentrowaną na kierowcy to wyjątkowe ucieleśnienie naszych założeń. To model dla ludzi, którzy kochają prowadzić, a nie być prowadzonymi" - powiedział Jorge Diez, dyrektor ds. designu CUPRA. "CUPRA DarkRebel została zaprojektowana, aby wejść w nowy wymiar, w którym pożądanie, emocje i przekraczanie granic są naszą ambicją".

Buntownik w słusznej sprawie

CUPRA DarkRebel przesuwa granice designu również we wnętrzu. Wykorzystanie projektowania parametrycznego i produkcji przyrostowej zapewnia bardziej znaczące podejście do zrównoważonego rozwoju. Środek zaś oferuje poczucie bliskości i intensywne wrażenia.

Kluczowym elementem kabiny jest środkowa konsola o asymetrycznych kształtach, lekkości i wyrazistym wyglądzie. Wyprodukowana przy użyciu najnowszej technologii druku 3D z metalu, zapewnia wydajność strukturalną przy maksymalnej lekkości, wyłaniając się spomiędzy podstawy siedzeń i rozciągając do przodu, aby objąć kierowcę.

Po zajęciu miejsca w kubełkowych fotelach Supersport, z pokrytymi tkaniną 3D zagłówkami wykonanymi ze szkła i miedzianych wstawek, kierowca ma przed sobą kierownicę, która łączy geometrię rodem ze świata wyścigów z interaktywnością świata gamingu.

Dźwignia zmiany biegów znajduje się w konsoli środkowej i jest wykonana z podświetlanego szkła.

Ten sportowy samochód skoncentrowany jest na osiągach i najnowszych technologiach.

Umieszczona na dachu kamera termowizyjna monitoruje stan kabiny, a inteligentny system klimatyzacji odpowiednio dostosowuje temperaturę i przepływ powietrza, które wydostaje się przez wloty umieszczone pod przednią szybą. Wloty te, wyłożone oddychającą elastyczną tkaniną opracowaną w świecie sportu wyczynowego, przesuwają się i stają się widoczne w zależności od ilości podawanego powietrza. Co więcej, kolor podświetlenia w tym miejscu informuje, czy wnętrze się nagrzewa, czy ochładza.

Komunikacja poprzez oświetlenie odbywa się również za sprawą elastycznego płótna wykonanego w 90% z biodegradowalnego bambusa, które zapewnia idealne tło dla efektów świetlnych, zwiększając emocje i doświadczenia pasażerów. Światło przepływa przez przednią część kabiny, pod przednią szybą, wyłania się z boków siedzeń, zwieńczone są nim również oparcia siedzeń, tworząc paletę kolorów od ciemnoniebieskiego do mieniącej się magenty i fioletu. Elementy, takie jak kierownica, potęgują efekt energii.

Z wnętrza kierowca może doświadczyć niesamowitych osiągów CUPRY DarkRebel na asfalcie. To najmocniejszy showcar w historii marki, o mocy ponad 450 KM, przyspieszający od 0 do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy.

CUPRA DarkRebel zadebiutowała podczas Volkswagen Group Night, a publiczności została zaprezentowana podczas CUPRA Open Space na targach IAA Mobility 2023 w Monachium w Niemczech.