formentor-vz5-km7r PL/PL

Światowa premiera CUPRA DarkRebel

Debiut CUPRA DarkRebel Showcar podczas Nocy Grupy Volkswagen IAA w Monachium

Podczas premieru CUPRA DarkRebela opadły maskujące pokowce.  Ten model to najlepszym wyrazem ambicji marki. Samochód, który przesuwa granice projektowania i wydajności, kwestionujący sposób wyobrażania i tworzenia samochodów w przyszłości. To fizyczne ucieleśnienie pierwszego samochodu w pełni stworzonego w przestrzeni wirtualnej, dla przyszłego pokolenia kierowców.

CUPRA DarkRebel: Wykorzystanie danych do projektowania z Hyper Configurator

Ponad 270 000 konfiguracji CUPRA od CUPRA Tribe, w tym ambasadorów marki, takich jak piłkarze FC Barcelona: Alexia Putellas, Marc ter Stegen, Ansu Fati i aktor Daniel Brühl, pomogło kształtować projekt CUPRA DarkRebel. Dane zebrane z wirtualnego Hyper Configurator zostały wprowadzone do końcowego projektu CUPRA DarkRebel, który można podziwiać fizycznie podczas targów IAA w Monachium.

Oto jest 100% elektryczny dwuosobowy samochód sportowy z architekturą shooting brake, który podkreśla pasję i rewolucyjne myślenie marki CUPRA - włączając wieloaspektowy kolor nadwozia kształtowany przez światło i zwiększoną uwagę na zrównoważony rozwój.

Według Wayne'a Griffithsa, dyrektora generalnego CUPRA: "Dzięki pasji i kreatywności CUPRA Tribe, udało nam się teraz przekształcić jedną z naszych najpotężniejszych ambicji w rzeczywisty samochód. CUPRA DarkRebel to wręcz prowokacyjne ucieleśnienie designu CUPRA. Ten model to buntownik z misją: udowodnia, że przyszłe samochody elektryczne mogą być seksowne i emocjonalne".

Koncepcja DarkRebel splata się z DNA CUPRA

Oświetlenie jest kluczowym elementem w projekcie CUPRA DarkRebel. Wszystko zaczyna się od oświetlenia logo. Ostry przód pojazdu jest skoncentrowany na charakterystycznej dla CUPRA figurze trójkąta, które wyłania się z nadwozia, dodając samochodowi charakteru. Koncepcja oświetlenia opiera się na podziale logo CUPRA na trzy trójkąty, które następnie są stosowane jako światła do jazdy dziennej.

Przednią i tylną część CUPRA DarkRebel łączy środkowa konsola podkreślająca innowacyjny design i sportową naturę modelu.

Zmysłowe powierzchnie w połączeniu z ostro zarysowanymi liniami tworzą poczucie gotowości do startu, wyrażając skoncentrowaną energię i gotowość do osiągnięcia celu. Wszystko to podkreśla intrygujący i wieloaspektowy kolor nadwozia.

Wieloaspektowy charakter ciemnofioletowego odcienia ewoluuje i zmienia się w zależności od gry światła na nadwoziu pojazdu, wzmacniając mocną postawę intensyfikując charakter DarkRebel jako ultra-sportowego samochodu stworzonego do dynamicznej jazdy.

Design kół czerpie inspiracje z wyścigowych samochodów, gdzie kluczowymi atrybutami są osiągi i efektywność. Trójkątne logo CUPRA  budowane jest parametrycznie przez całe koło, od struktury po aerodynamiczne pokrywy i miedziane elementy designu.

Play Pause

Nowoczesną stylistykę nadwozia CUPRA DarkRebel uwypuklają jego wymiary: 4,5 metra długości, 2,2 metra szerokości i 1,3 metra wysokości. Co więcej, drzwi auta otwierają się na wysokość 2,2 metra. Pozwoliło to uzyskać kabinę o proporcji 1/3, kontrastującą z proporcjami nadwozia (2/3) i mocnymi ramionami, które nadają mu sportową duszę.

"CUPRA DarkRebel kondensuje w sobie całe DNA i wartości marki. Z szerszymi ramionami, długą maską i niższą kabiną skoncentrowaną na kierowcy. To model dla ludzi, którzy kochają prowadzić, a nie być prowadzonymi" - powiedział Jorge Diez, dyrektor ds. designu CUPRA. "CUPRA DarkRebel została zaprojektowana, aby wejść w nowy wymiar, w którym pożądanie, emocje i przekraczanie granic są naszą ambicją".

Tytuł: Buntownik w słusznej sprawie

CUPRA DarkRebel przesuwa granice designu również we wnętrzu. Wykorzystanie projektowania parametrycznego i produkcji przyrostowej zapewnia bardziej znaczące podejście do zrównoważonego rozwoju. Środek zaś oferuje, poczucie bliskości i intensywne wrażenia.

Kluczowym elementem kabiny jest środkowa konsola o asymetrycznych kształtach, lekkości i wyrazistym wyglądzie. Wyprodukowany przy użyciu najnowszej technologii druku 3D z metalu, zapewnia wydajność strukturalną przy maksymalnej lekkości, wyłaniając się spomiędzy podstawy siedzeń i rozciągając do przodu, aby objąć kierowcę.

Po zajęciu miejsca w kubełkowych fotelach Supersport, z pokrytymi tkaniną 3D zagłówkami wykonanymi ze szkła i miedzianych wstawek, kierowca po zajęciu miejsca ma przed sobą kierownicę, która łączy geometrię rodem ze świata wyścigów z interaktywnością świata gamingu.

Dźwignia zmiany biegów znajduje się w konsoli środkowej i jest wykonana z podświetlanego szkła.

Ten sportowy samochód skoncentrowany jest na osiągach i najnowszych technologiach.

Umieszczona na dachu kamera termowizyjna monitoruje stan kabiny, a inteligentny system klimatyzacji odpowiednio dostosowuje temperaturę i przepływ powietrza, które wydostaje się przez wloty umieszczone pod przednią szybą. Wloty te, wyłożone oddychającą elastyczną tkaniną opracowaną w świecie sportu wyczynowego, przesuwają się i stają się widoczne w zależności od ilości podawanego powietrza. Co więcej kolor podświetlenia w tym miejscu informuje, czy wnętrze się nagrzewa, czy ochładza.

Komunikacja poprzez oświetlenie odbywa się również za sprawą elastycznego płótna wykonanego w 90% z biodegradowalnego bambusa, które zapewnia idealne tło dla efektów świetlnych, zwiększając emocje i doświadczenia pasażerów. Światło przepływa przez przednią część kabiny, pod przednią szybą, wyłania się z boków siedzeń, zwieńczone a są nim również oparcia siedzeń, tworząc palete kolorów od ciemnoniebieskiego do mieniącej się magenty i fioletu. Elementy, takie jak kierownica, potęgują efekt energii.

Z wnętrza kierowca może doświadczyć niesamowitych osiągów CUPRA DarkRebel na asfalcie. CUPRA DarkRebel to najmocniejszy showcar w historii marki, o mocy ponad 450 KM (moc szczytowa), przyspieszający od 0 do 100 km/h w mniej niż 4 sekundy.

CUPRA DarkRebel została zaprezentowana podczas Volkswagen Group Night i zostanie zaprezentowana publiczności podczas CUPRA Open Space na targach IAA Mobility 2023 w Monachium w Niemczech (4-10 września).