Moto Sport:CUPRAxExtreme-E rywalizacja PL/PL

CUPRA x Extreme-E: Odyseja elektryczna.

Zgodnie z naszą wizją elektryfikacji i wyjątkowych osiągów CUPRA z dumą uczestniczy w prezentacji nadchodzącej serii wyścigów Extreme-E. Towarzyszą nam w tym nasi niemieccy partnerzy, którzy zajmują się sportami motorowymi i autotuningiem w ABT.

Czym jest Extreme-E?

Extreme-E to międzynarodowa seria wyścigów offroadowych, która odbywa się w najbardziej odległych zakątkach świata. To pierwsze wyścigi samochodów elektrycznych, w których biorą udział zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W tym roku seria 5 wyścigów odbędzie się w 5 wymagających lokalizacjach: na pustyni, na lodowcu, na oceanie, w Arktyce i lesie deszczowym. Ma to zwrócić uwagę na kwestie związane ze zmianami klimatycznymi. Extreme-E uruchomił również program Legacy, który zapewni wsparcie społeczne i środowiskowe dla miejsc, w których odbywają się wyścigi. 

Zespół ABT CUPRA XE

Dla niektórych nowe wyzwania mogą wiązać się ze strachem i z niepewnością. Innych to właśnie te wyzwania pchają naprzód. Zespół ABT CUPRA XE należy do tej drugiej kategorii i jest gotowy, aby stawić im czoła.

Udział w Extreme-E wspiera i wymusza globalne zmiany, a te są naszymi głównymi motywatorami. Po tegorocznej premierze hybrydowej wersji plug-in CUPRA Formentor oraz naszego pierwszego w 100% elektrycznego pojazdu CUPRA Born kontynuujemy naszą podróż w kierunku elektryfikacji, oferując światu progresywne i bezemisyjne osiągi.

Jesteśmy przygotowani na niepewności, jakie będą nam towarzyszyć w tej jedynej w swoim rodzaju elektrycznej krucjacie. Mogą one pojawić się podczas przełamywania barier i wkraczania na ścieżkę przyspieszających zmian.

CUPRA x Extreme-E

Samochody serii Extreme-E

W wyścigu biorą udział samochody One-Design. Wszyscy zawodnicy zasiądą w identycznych SUV-ach – od wyglądu zewnętrznego, poprzez silnik, aż po opony. Każdy z samochodów wyposażony jest w baterię o pojemności 400 kW i mocy 550 KM, dzięki czemu może osiągnąć przyspieszenie 0-100 km/h w zaledwie 4,5 sekundy. Ponadto będzie w stanie pokonać wzniesienie pod kątem 55 stopni.

Samochód wyścigowy produkowany jest przez Spark Racing Technology, a akumulator przez Williams Advanced Engineering. Auto ma ramę rurową ze stali stopowej wzmocnionej niobem, a także konstrukcję zderzeniową i klatkę bezpieczeństwa. Opony wykonane są tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki klimatyczne i temperaturowe. Dostarczane są przez naszego partnera – Continental Tyres.

Poznaj zespół CUPRA

Z dumą przedstawiamy kierowców, którzy reprezentują naszą markę w zespole ABT CUPRA XE.

 

Mattias Ekström

Ten szwedzki as kontynuuje swoją 22-letnią historię w ABT Sportsline. Ekström zyskał rozgłos w świecie sportów motorowych jako wieloletni oficjalny kierowca Audi, został też dwukrotnym mistrzem DTM. Następnie w roku 2016, wraz ze swoim zespołem EKS, wziął udział w mistrzostwach FIA World Rallycross, w których zdobył tytuł mistrza świata. W roku 2019 Ekström dołączył do CUPRY i jest naszym e-ambasadorem i reprezentantem elektromobilności na torze wyścigowym.

Jutta Kleinschmidt 

Wielokrotna uczestniczka Rajdu Dakar. W historii wyścigów zapisała się przede wszystkim jako pierwsza kobieta i pierwsza obywatelka Niemiec, która wygrała tenże rajd (w 2001 roku). Jej kariera rozpoczęła się od motocyklu, a w 2013 została wyróżniona przez Międzynarodową Federację Motocyklową i określona legendą. Organizatorzy Extreme-E zaprosili Juttę do współpracy przy projektowaniu toru wyścigów. W 2022 roku Jutta wzięła udział w Rajdzie Dakar reprezentując CUPRĘ. 

Nasser Al-Attiyah

Katarski kierowca rajdowy, czterokrotny zwycięzca Rajdu Dakar: w 2011, 2015, 2019 i 2022 roku. W 2006 roku zwyciężył w klasie samochodów produkcyjnych w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W 2008 roku zdobył Puchar Świata Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) w rajdach terenowych. Obecnie dołączył do zespołu CUPRY i już wkrótce pierwszy raz wystartuje pod jej szyldem.

Pierwszy wyścig serii Extreme-E

Pierwszy wyścig rozpoczął się 4 kwietnia w Arabii Saudyjskiej i wyruszył do Al-Ula, największej stałej pustyni piaszczystej na świecie. Wyścig ma na celu zwrócenie uwagi na niedobór zasobów wodnych. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci średnia dostępność wody spadnie o 10-30%. Ostatecznie może to doprowadzić do wysiedlenia nawet 700 milionów ludzi. Extreme-E będzie współpracować z lokalnymi i międzynarodowymi ekspertami w celu zachowania i odtworzenia ekosystemów dotkniętych procesem pustynnienia.

W tym roku Extreme-E uruchomi GridPlay, nową koncepcję punktacji, w której fani będą mogli głosować na swojego ulubionego kierowcę. Drużyna, która zdobędzie najwięcej głosów, zadecyduje o swojej pozycji na mecie wyścigu finałowego. Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na kierowcę, który Twoim zdaniem zasługuje na zwycięstwo.

Dołącz do zespołu ABT CUPRA XE, gdy rozpocznie się wyścig Extreme-E. Na bieżąco obserwuj, kto ma szansę podjąć ekstremalne wyzwania od startu do mety niezależnie od wyniku.