pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

5 ciekawostek o samochodach elektrycznych

5 ciekawostek o samochodach elektrycznych, których nie znałeś

Samochody elektryczne zyskują na popularności z roku na rok. Ich głównymi zaletami jest ekologiczność, niskie koszty utrzymania i nowoczesne rozwiązania. I chociaż o elektrykach wiemy coraz więcej, o wielu rzeczach nie mamy pojęcia. Jakie ciekawostki o samochodach elektrycznych są warte uwagi?

Gwarancja wymiany akumulatora

Jednym z przedmiotów dyskusji dotyczących elektryków jest wydajność i żywotność ich akumulatorów. Przeciwnicy elektryków zarzucają samochodowym bateriom wysoką podatność na warunki atmosferyczne czy szybki spadek ich wydajności. Niewiele osób wie, że producenci elektryków udzielają gwarancji na ten element samochodu, która trwa od 5 do 10 lat. W ramach ciekawostki o samochodach elektrycznych i ich akumulatorach warto wspomnieć, że producent zapewnia jego wymianę na nowy, jeśli we wskazanym okresie jego rzeczywista wydajność spadnie do 70-80 proc. tej deklarowanej. Warto pamiętać, że w gwarancji często obowiązuje też zapis o limicie kilometrów, który wynosi najczęściej 100-200 tys. 

Auto bez serwisowe…

Dyskutując o różnicach między samochodami elektrycznymi i spalinowymi często pomijana jest kwestia serwisowania pojazdów. Ze względu na o wiele prostszą budowę auta elektrycznego, w którym nie znajdziemy tradycyjnego sprzęgła czy skrzyni biegów, ten jest niemal bez serwisowy. Techniczne przeglądy zaś ograniczają się jedynie do kontroli stanu pojazdu i wymiany filtrów. Koszt serwisu samochodu elektrycznego jest też zdecydowanie tańszy od auta spalinowego. W zależności o modelu auta wynosi 500-1000 zł. Oczywiście – w ramach ciekawostki o samochodach – nawet w elektrykach trzeba uzupełniać płyn do spryskiwaczy czy wymieniać co jakiś czas wycieraczki. 

… i niemal bezawaryjne

W ramach ciekawostki o samochodach elektrycznych warto przytoczyć badania niemieckiej firmy, która przeanalizowała awaryjność elektryków i samochodów spalinowych. Aby wyniki były wiarygodne, poddano analizie samochody 3-letnie. Na 1000 samochodów tylko 4,9 aut elektrycznych uległo awarii. W tej samej puli samochodów spalinowych popsuło się 6,9 pojazdów. Co ważne, w przypadku komponentów występujących w obu wariantach samochodów, te w autach elektrycznych również ulegają awarii rzadziej. 

Pojazdy niskowęglowe

Przeciwnicy elektryków podkreślają również, że mimo braku emisji spalin produkcja samochodów oraz dostarczanie energii do ich zasilania są odpowiedzialne za wysoką emisję dwutlenku węgla. Wprawdzie produkcja i eksploatacja samochodów elektrycznych nie są zupełnie pozbawione emisji CO2, jednak – w ramach ciekawostki – o samochodach elektrycznych coraz częściej mówi się jako o tych, które zostawiają ślad węglowy w znikomych ilościach. Według raportu jednej z niemieckich organizacji nowe samochody elektryczne zarejestrowane w Europie w całym cyklu życia emitują 75 g CO2e/km, czyli o 69 proc. mniej niż auta benzynowe. 

Rzeczywisty zasięg elektryków na dobrym poziomie

Osoby nieprzekonane do samochodów elektrycznych często podkreślają, że podane przez producentów maksymalne zasięgi dotyczą wyłącznie sytuacji, kiedy użytkownik samochodu nie korzysta z elektronicznego wyposażenia auta. Kwestię rzeczywistych zasięgów badana jest co roku we Włoszech w ramach testu modeli samochodów elektrycznych EcoBest Challenge. I chociaż w 2023 r. tylko dwa modele osiągnęły dystans 600 km na jednym ładowaniu, to większość modeli – przy aktywnym korzystaniu z klimatyzacji i nawigacji – gwarantuje rzeczywiste zasięgi na poziomie 374-555 km, co pozwala na jazdę na dłuższym dystansie bez konieczności dodatkowego ładowania auta. 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!