pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

5 zalet dla których warto mieć auto elektryczne w mieście

5 zalet posiadania samochodu elektrycznego w mieście

Samochody elektryczne – ciche, niewielkie, ekologiczne. To podstawowe zalety samochodów elektrycznych, które przekonują do elektryków coraz większe grono użytkowników. I o ile wykorzystanie auta elektrycznego w trasie nadal budzi dyskusję, o tyle wykorzystanie go w ruchu miejskim nie budzi żadnych wątpliwości. Jakie są zalety wykorzystania auta elektrycznego w mieście?

Po pierwsze: niskie koszty

Bez wątpienia samochody elektryczne są tańsze w eksploatacji niż auta spalinowe. Średni miesięczny koszt ładowania elektryka – 345 zł – odpowiada kosztom tygodniowego tankowania samochodu z silnikiem benzynowym. I chociaż zalety samochodów elektrycznych w tym kontekście może nieco przesłaniać stale zbyt mała pula publicznych stacji ładowania, to możliwość ładowania pojazdu z domowej sieci elektrycznej (zdecydowanie tańszej od tej publicznej) jest w stanie to zrekompensować. 

Po drugie: dystans i prędkość dostosowane do miejskiej przestrzeni

Badania dowodzą, że najbardziej optymalną prędkością aut elektrycznych jest ta w przedziale 30-50 km/h. Idealna do ruchu w terenie zabudowanym i miejskich korkach. Trzeba przyznać, że poruszanie się z ww. prędkością samochodem benzynowym znacznie zwiększa zużycie paliwa. Jazda do 50 km/h elektrykiem pozytywnie wpłynie na jego zasięgi, a jednocześnie będzie odpowiednia do warunków na drogach w mieście. 

Istotne zalety samochodów elektrycznych to tez ich zasięgi. Jak wskazują badania, właściciele elektryków pokonują nimi najczęściej dystans od 40 do 100 km w ciągu dnia. Taki zasięg jest w stanie zagwarantować elektryk nawet z najmniejszym akumulatorem. Co więcej, w przypadku samochodów o zasięgu do ok. 500 km, pokonywanie w ciągu dnia ww. odcinków będzie wymagało ładowania samochodu 1-2 razy w tygodniu, co też przełoży się pozytywnie na koszty jego eksploatacji. 

Po trzecie: przywileje na drodze

Zalety samochodów elektrycznych zaletami, ale warto być świadomym, że właścicielom tego rodzaju pojazdów przysługują dodatkowe przywileje w mieście. Jednym z nich jest możliwość poruszania się buspasami. Zgodnie z art. 148 Ustawy o ruchu drogowym auta elektryczne mogą z nich korzystać na takich samych zasadach jak autobusy, taksówki i pojazdy uprzywilejowane. Co to oznacza? Dostęp do buspasów daje możliwość szybszego przemieszczania się i omijania korków w godzinach szczytu. Poza tym omijanie korków i możliwość płynnej jazdy po mieście pozytywnie przełoży się także na zasięg samego samochodu. Dostęp elektryków do buspasów obowiązuje do 1 stycznia 2026 r. 

Po czwarte: darmowe parkowanie

Właściciele samochodów elektrycznych mają również prawo do darmowego parkowania w płatnych strefach parkowania w wielu polskich miastach. Już w skali jednego dnia to oszczędność rzędu 50-70 zł. Chcąc skorzystać z tego przywileju, warto jednak zwrócić uwagę czy wybrana strefa płatnego parkowania nie należy do prywatnego właściciela. W takim przypadku trzeba się upewnić czy zarządca udostępnia parking bezpłatnie dla samochodów elektrycznych. 

Po piąte: bezpłatne ładowanie i dedykowane miejsca ładowania

Inne zalety samochodów elektrycznych w ruchu miejskim to dostęp na parkingach (np. przy centrach handlowych czy w centrach miasta) do miejsc parkingowych dedykowanych ładowaniu elektryka. Coraz częściej w polskich miastach można znaleźć na parkingach miejsca wyposażone w ładowarki, z których mogą skorzystać wyłącznie właściciele samochodów elektrycznych. 

Co ważne, w części miast nadal są dostępne darmowe stacje ładowania elektryków. Obecnie jest ich wprawdzie ok. 100 i tylko w kilku największych miastach (m.in. Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Lublinie), jednak mogą być przydatne dla osób korzystających z elektryka w mieście, które muszą szybko uzupełnić poziom energii swojego auta. 

 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!