pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

Czy auto elektryczne to oszczędność?

Czy auto elektryczne to oszczędność? Analiza kosztów użytkowania CUPRA.

Jednym z zalet aut elektrycznych są niskie koszty jego utrzymania i eksploatacji. Zwolennicy elektryków podkreślają, że bazowanie na energii elektrycznej ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na portfele ich właścicieli. To jak są wysokie koszty utrzymania ładowania samochodu z silnikiem elektrycznym sprawdziliśmy na przykładzie aut marki CUPRA.

Koszt energii elektrycznej

Wypadkową porównań kosztów użytkowania elektryków jest aktualnie obowiązująca cena energii. Ta jest zależna zarówno od rodzaju przesyłanego prądu (prąd zmienny – AC – bądź prąd stały – DC), jak też taryfy usług energetycznych, z jakich korzystna użytkownik. Biorąc pod uwagę fakt, że właściciele aut elektrycznych 58 proc. sesji ładowania realizują w domowej sieci energetycznej, a niemal połowa z nich korzysta z taryfy G11, zakładamy średni koszt 1 kWh na poziomie 1,5 zł. Jakie są koszty utrzymania samochodu elektrycznego? 

CUPRA Born – oszczędny elektryk

Jednym z aut elektrycznych marki CUPRA jest CUPRA Born – 45-osobowe auto o nowoczesnym designie i ekologicznej naturze. Model dostępny jest w dwóch wersjach pojemności akumulatora – 58 kWh i 77 kWh. Biorąc pod uwagę te parametry, koszty utrzymania samochodu obejmujące proces ładowania – przy założonej wcześniej stawce za energię elektryczną – wynoszą odpowiednio 87 zł i 115,5 zł. W przypadku kosztów istotne jest również zużycie energii na 100 km. W przypadku CUPRA Born o mniejszej pojemności akumulatora wynosi ono 15,5-17,4 kWh, co daje przełożenie na koszt 23,25-26,10 zł na 100 km. W wersji z akumulatorem o pojemności 77 kWh  zużycie energii jest nieznacznie wyższe - 15,7-17,5 kWh, a koszty wzrastają o kilka groszy, tj. do 23,55-26,25 zł na 100 km. Przedstawione kwoty nie pozostawiają złudzeń, że koszty utrzymania samochodu z silnikiem elektrycznym są wyjątkowo niskie. 

 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!