pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

Zdobądź dopłatę do auta elektrycznego!

Program "Mój Elektryk" - poznaj warunki dopłaty do aut elektrycznych

Samochody elektryczne rosną na popularności. Także na rynku polskim. Według PSPA na koniec grudnia 2023 r. było zarejestrowanych w kraju ponad 57 tys. szt. osobowych i użytkowych samochodów elektrycznych. Jednym z ułatwień w realizacji marzenia o własnym elektryku jest rządowy Program Mój Elektryk, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie zakupu auta BEV. Kto może na nie liczyć? Jakie limity obowiązują?

Dofinansowanie do auta elektrycznego – podstawowe warunki

Program Mój Elektryk działa od 2021 r., jednak w ostatnich latach jego zasady zostały zaktualizowane z uwzględnieniem realiów rynku i potrzeb osób zainteresowanych zakupem samochodu elektrycznego. Bez względu na rodzaj beneficjenta – osoba indywidualna lub przedsiębiorca – dofinansowaniu podlegają tylko nowe samochody zeroemisyjne z napędem elektrycznym lub wodorowym i przebiegiem nie większym niż 50 km. 

Wartość dopłat, jak też rodzaj pojazdu, jaki może być sfinansowany w ramach programu Mój Elektryk, są uzależnione od typu beneficjenta ubiegającego się o dofinansowanie. 

Wnioski o dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego można składać do 30 września 2025 r., a pula dopłat w całym programie Mój Elektryk wynosi 800 mln zł.  

Program Mój Elektryk dla osób indywidualnych

Jakie warunki musi spełnić osoba indywidualna, aby mogła skorzystać z dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego? Finansowaniu podlega wyłącznie samochód elektryczny w kategorii M1. Wysokość dofinansowania wynosi 18 750 zł, a maksymalna cena samochodu wynosi 225 tys. zł. Limit ceny zakupu pojazdu nie obowiązuje w przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Co ważne, w ich przypadku program Mój Elektryk oferuje dofinansowanie w wysokości 27 tys. zł. Dotąd tego progu finansowania dotyczyło 35% wniosków złożonych przez osoby indywidualne. 

Osoby indywidualne wnioskujące od dofinansowanie w ramach programu Mój Elektryk nie muszą deklarować limitów średniego rocznego przebiegu pojazdu. 

Program Mój Elektryk dla biznesu – auta osobowe

Zasady dofinansowania zakupu auta elektrycznego dla przedsiębiorców znacznie różnią się od warunków oferowanych osobom indywidualnym. Po pierwsze, w ramach programu Mój Elektryk przedsiębiorca może sfinansować zakup nie tylko samochodu osobowego, ale również dostawczego do 3,5t (samochody kategorii N1). W przypadku tych pierwszych – analogicznie jak w dofinansowaniu dla osób indywidualnych – obowiązuje limit ceny zakupu samochodu: 225 tys. zł netto. Co istotne, wysokość dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego dla przedsiębiorców zależy od deklarowanego średniorocznego przebiegu pojazdu. Jeśli ten nie przekroczy 15 tys. km, program Mój Elektryk gwarantuje dofinansowanie do 18 750 zł. W przypadku przekroczenia progu 15 tys. km deklarowanego przebiegu, kwota finansowania może wzrosnąć do 27 tys. zł. Tej kwoty dofinansowania dotyczy 65% wniosków złożonych przez przedsiębiorców. 

Samochód dostawczy w programie Mój Elektryk

Przedsiębiorcy w ramach rządowego programu mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu elektrycznego samochodu dostawczego do 3,5t. W tym przypadku maksymalny koszt dofinansowania przy braku limitów rocznego przebiegu wynosi max. 50 tys. zł (do 20% kosztów kwalifikowanych). Jeśli średnioroczny przebieg przekracza 20 tys. km, wysokość dofinansowania może wzrosnąć do max. 70 tys. zł (do 30% kosztów kwalifikowanych).

Samochód elektryczny w leasingu też dofinansowany

Jak wcześniej wspomnieliśmy program Mój Elektryk od momentu obowiązywania przeszedł ewolucję obowiązujących zasad. Jedną z ważniejszych było wprowadzenie dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego w ramach oferty leasingowej. To właśnie ten sposób finansowania samochodu jest najbardziej popularny i konsumuje największą część budżetu programu. Do końca stycznia 2024 r. wpłynęło na dofinansowanie leasingu 11 tys. wniosków  na samochody osobowe, kategorii M1 oraz ponad 3 tys. na samochody dostawcze, kategorii  N1. 

Wszelkie prezentowane na tej stronie informacje, w tym zdjęcia, wykresy, specyfikacje, opisy, rysunki lub parametry techniczne oraz finansowe nie stanowią oferty ani zapewnienia w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!