pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu?

Na zakup samochodu elektrycznego decyduje się coraz więcej Polaków. Z jednej strony wpływa na to z pewnością ekologiczność aut z tego rodzaju silnikiem. Z drugiej ekonomiczność rozpatrywana nie tylko pod kątem możliwości otrzymania dofinansowania do zakupu auta elektrycznego, ale również kosztów jego utrzymania. Tym bardziej, że większość elektryków jest ładowana z domowej sieci energetycznej. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu i czy opłaca się korzystać wyłącznie z domowych ładowarek?

Elektryki ładowane w domu

Jak wskazują rynkowe raporty, 60 proc. sesji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest realizowana z domowej sieci energetycznej. Co o tym decyduje? Z pewnością fakt, że właściciele aut elektrycznych spędzają w domu sporą część doby i mogą w tym czasie podłączyć auto elektryczne do ładowania. Tym bardziej, że w przypadku ładowania prądem zmiennym (AC), który jest dostępny w domowych sieciach energetycznych, trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin. Poza tym domowe sieci energetyczne dostarczają prąd w ramach różnych taryf, gdzie najtańsza jest ta nocna. Podłączenie samochodu elektrycznego do ładowania w nocy pozwala nie tylko naładować auto w najbardziej optymalnym czasie, ale też oszczędzić na kosztach jego ładowania. Dlatego zastanawiając się ile kosztuje ładowanie samochodu w domu trzeba wziąć pod uwagę chociażby różne pory jego ładowania, które mają bezpośrednie przełożenie na koszty. 

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu – wyliczenia

Dyskutując nt. kosztów utrzymania elektryków, w tym ceny jego ładowania, warto przejść do konkretnych wyliczeń. Te najlepiej oprzeć o badania rynku samochodów elektrycznych w Polsce. Jak wskazuje „Wielkie badanie opinii użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce 2023” przeprowadzone przez EV Klub Polska oraz PSPA osoby ładujące samochód elektryczny w Polsce korzysta z trzech kluczowych taryf: G11 (46 proc.), G12w (23 proc.), G12 (17 proc.) a z pozostałych taryf 14 proc. To ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu zależy od wybranej taryfy i kształtuje się w granicach:

  • 14,94 zł/100 km w przypadku taryfy G11,

  • 14,57 zł/100 km w taryfie G12, 

  • 12,39 zł/100 km w taryfie G12n,

  • 13,83 zł/100 km w taryfie G12w. 

Bez względu na wybraną taryfę koszt ładowania samochodu elektrycznego z domowej sieci energetycznej jest tańszy o ponad połowę niż tankowanie samochodu spalinowego na taki sam dystans. 

Szybsze ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Sposobem na obniżenie tego ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego w domu jest zastosowanie dedykowanej ładowarki, która zwiększa moc ładowania, a tym samym skraca czas uzupełniania poziomu energii w akumulatorze. Ładowarki dedykowane swoim samochodom oferuje chociażby CUPRA, które dostępne w 3 wersjach zwiększają moc ładowania do 11 kW AC. W zależności od wybranego modelu użytkownik samochodu elektrycznego może korzystać jedynie z opcji szybszego ładowania lub sterować procesem ładowania zdalnie (w przypadku modelu Charger Connect). Oczywiście instalacja takiej ładowarki to koszt od 2000 zł, jednak biorąc pod uwagę oszczędność czasu ładowania i szybszy transfer energii, warto przemyśleć jej zakup w sytuacjach kiedy prędkość ładowania ma istotne znaczenie dla użytkownika auta. 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!