pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

Przewodnik po stacjach ładowania aut elektrycznych

Przewodnik po stacjach do ładowania samochodów elektrycznych

Choć samochody elektryczne są coraz bardziej popularne, nadal krążą na ich temat rożnego rodzaju mity. Jednym z nich jest niedobór stacji, gdzie można naładować elektryka. Oczywiście punktów dedykowanych autom z silnikiem elektrycznym mogłoby być jeszcze więcej, to stacje do ładowania samochodów elektrycznych stają się coraz bardziej dostępne. Gdzie je można znaleźć? Jakie rodzaje stacji ładujących mają do wyboru kierowcy aut elektrycznych?

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych – rodzaje

Zasadniczą kwestią w kontekście punktów ładowania  elektryków jest to, że dostępne są dwa warianty ładowarek. Ma to szczególne znaczenie zarówno dla kosztów, jak też prędkości ładowania. Na koniec grudnia 2023 r. było 5933 punktów ładowania. Co ważne, stacje do ładowania samochodów elektrycznych dotyczą zarówno ładowarek na prąd stały (DC) i prąd zmienny (AC). Czym one się różnią? Te na prąd stały (DC) posiadają wyższą moc, a tym samym są w tanie szybciej naładować akumulator w samochodzie elektrycznym. W niektórych przypadkach czas ładowania na dystans 100 km na takiej ładowarce może wynieść nawet kilka minut, należy jednak pamiętać, iż zależy to nie tylko od mocy ładowarki ale również od mocy, z którą może ładować się samochód elektryczny Korzystanie z tego rodzaju ładowarki zalecane jeszcze szczególnie w sytuacjach, kiedy konieczne jest szybkie uzupełnienie energii w elektryku, np. w trasie. 

O wiele dłuższy czas ładowania – średnio 2,5 h na 100 km dystansu – oferują ładowarki na prąd zmienny (AC). Odpowiedzialna jest za to moc prądu przepływająca przez ładowarkę, która jest niższa niż w przypadku ładowarek DC. Dlatego tego rodzaju ładowarki wybierane są podczas dłuższych postojów na stacji. Ładowanie prądem zmiennym ma też miejsce w przypadku korzystania z domowej sieci energetycznej w celu naładowania elektryka. 

Koszty ładowania aut elektrycznych

Rodzaj wybranej ładowarki elektrycznej przekłada się bezpośrednio na koszt ładowania samochodu. Jak łatwo się domyśleć, im szybsze ładowanie, tym większa stawka za 1 kWh. Jakie ceny oferują stacje do ładowania samochodów elektrycznych na prąd stały (DC)? W dużej mierze zależy to od dostawcy usługi ładowania, jednak średni koszt to ok. 2,70 zł/1 kWh. W przypadku ładowarek na prąd zmienny (AC) stawka za 1 kWh może spaść niemal o połowę, średnio do ok. 1,89 zł. W porównaniu z kosztami paliw i poziomem ich zużycia na dystansie 100 km, ładowanie elektryka – bez względu na wybrane stacje ładowania samochodów elektrycznych – może być nawet kilkaset złotych tańsze. 

Opcje tańszego ładowania oferuje producent samochodów marki Cupra. W ramach karty lub aplikacji CUPRA Charging użytkownik tego modelu auta może skorzystać chociażby z jednej z trzech taryf (0 zł/ 13.99 zł/ 15.99 zł), które dopasowują plan taryfowy do rzeczywistych potrzeb użytkownika elektryka. Co ważne, taryfy można zmieniać z miesiąca na miesiąc, a tym samym daje właścicielowi Cupra pełna elastyczność w dostosowaniu taryf ładowania. 

Ponadto – w zależności od wybranej przez użytkownika opcji – koszty ładowania mogą być obniżone do stawki 2,33 zł/kWh w Sieciach Partnerskich (IONITY, Arak Pulsem, Audi Harding hub, Ewina), do 2,80 zł/kWh za kWh na stacjach DC i do 1,63 zł/kWh na stacjach AC (opcja dostępna przy najwyższym abonamencie, którego cenę obniżono do 59.99 zł/m-c). 

Bez wątpienia zaletą ładowania w ramach oferty Cupry jest dostęp do ponad 600 000 punktów ładowania w całej Europie w takich sieciach jak: Greenaway, E.ON, Nogo, Eolity, EV+, IONITY (50% wszystkich stacji ładowania w Polsce). U wybranych operatorów – np. IONITY – dostępna jest poza tym technologia Plug & Charge, dzięki której proces ładowania odbywa się automatycznie po podłączeniu kabla do samochodu. Prostota obsługi ładowania Cupra, jak uniezależnienie stawki za ładowanie od rodzaju operatora oraz rozliczenie miesięczne w ramach faktury zbiorczej to duże ułatwienie w eksploatacji samochodów elektrycznych.   

Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych

Poszukując ładowarek do aut elektrycznych, warto też pamiętać, że część z nich – choć niewielka – udostępniana jest bezpłatnie. Oznacza to, że użytkujący ją właściciel elektryka nie ponosi żadnych kosztów za pobraną energię. Niestety z dnia na dzień liczba darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych maleje, a te dostępne są w największych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy Lublinie. I choć dostęp do bezpłatnych ładowarek do elektryków jest mocno ograniczony, jeśli nadarzy się ku temu okazja, warto z niej skorzystać. 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!