pl:Aktualności:Udogodnienia dla samochodów elektrycznych w Polsce PL/PL

Udogodnienia dla samochodów elektrycznych w miastach w Polsce

Nie da się już zaprzeczyć, że samochody elektryczne to pojazdy przyszłości. Rozwijająca się technologia pozwala na tworzenie aut, które wykorzystują czystą energię elektryczną i nie wydzielają szkodliwych dla ludzi i środowiska spalin.

Samochody elektryczne są komfortowym i ekologicznym wyborem przede wszystkim dla mieszkańców dużych miast, ze względu na specjalnie do tego celu przystosowaną infrastrukturę. Dzisiaj takie udogodnienia, jak specjalne ładowarki do elektrycznych aut lub parkingi, znajdziemy również w większych miastach w Polsce.

Jeśli więc szukasz nowego samochodu i troszczysz się o środowisko i wygodę swoją i swoich pasażerów, może warto rozważyć zakup elektrycznego samochodu? A może jesteś już szczęśliwym posiadaczem tego niezwykłego pojazdu? W obu przypadkach na pewno skorzystasz na przeczytaniu naszego artykułu.

Co zyskujesz poruszając się po mieście elektrycznym samochodem?

Pozytywny wpływ posiadania pojazdu napędzanego energią elektryczną na środowisko zauważa wielu ludzi. Są wśród nich również tacy, od których zależy wiele decyzji w zakresie kreowania miejskiej infrastruktury. Dzięki temu w roku 2018 wprowadzona została ustawa o elektromobilności, która zapewnia wiele udogodnień dla samochodów elektrycznych oraz ich właścicieli.

Samochód elektryczny a hybrydowy - istotne różnice

Zanim przejdziemy do udogodnień dla kierowców, należy podkreślić, że mają one służyć wyłącznie właścicielom samochodów elektrycznych. Samochody hybrydowe, jakkolwiek również bardziej ekologiczne od spalinowych, wciąż nie są napędzane w 100% czystą energią, zatem poniższe przywileje niestety ich nie dotyczą.  

Udogodnienia dla właścicieli samochodów elektrycznych w Polsce

Aby wesprzeć użytkowników nowego i ekologicznego rozwiązania, w Polsce, a zwłaszcza w większych miastach pojawia się coraz więcej specjalnych bonusów i przywilejów dla ludzi, którzy zdecydują się na taki pojazd. Czego więc możemy spodziewać się używając elektrycznego auta?

●     Dopłaty do samochodów elektrycznych - w ramach zachęty do kupowania ekologicznych pojazdów, państwo Polskie oferuje osobom, które zdecydowały się na kupno elektrycznego samochodu specjalne bonusy finansowe. Pieniądze na takie dopłaty pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najlepsze jest to, że może z nich korzystać niemal każdy. Program “Zielony samochód” przeznaczony jest dla osób fizycznych, a “eVAN” to program dla przedsiębiorców. Z kolei taksówkarze mogą wyszukać informacje o programie “Koliber”.

●     Darmowe parkowanie - Tak jest! W Polsce zakup elektrycznego samochodu oznacza praktycznie koniec z problemem z miejscami parkingowymi. Dzięki ustawie o elektromobilności kierowcy pojazdów elektrycznych są zwolnieni z opłat na miejskich parkingach i miejscach postojowych. Dodatkowo wiele miast, takich jak Kraków i Warszawa, wprowadza dla nich w pobliżu stacji ładowania pojazdów (i nie tylko) specjalne miejsca parkingowe. Właściciele pojazdów nie potrzebują nawet dodatkowo oznaczać swoich pojazdów, aby móc parkować w tych miejscach lub w mieście za darmo.

●     Strefy czystego transportu - to specjalne ustalenie, mające na celu wyeliminowanie w centrach miast pojazdów spalinowych. Dzięki temu samochody elektryczne mają wolny wjazd do centrum miasta, nawet jeśli inne samochody nie mają takiej możliwości.

●     Poruszanie się po buspasach - posiadacze samochodów elektrycznych mogą w wybranych sytuacjach korzystać z buspasów, czyli specjalnych pasów na jezdni przeznaczonych dla autobusów. Dzięki temu, zwłaszcza w godzinach szczytu, można oszczędzić naprawdę olbrzymie ilości czasu i stresu. Przed wjechaniem na buspas należy jednak sprawdzić, czy aby na pewno przeznaczony jest on też dla pojazdów elektrycznych.

●     Zwolnienie z opłat za korzystanie z dróg publicznych - w normalnych warunkach postój na ulicy (drodze publicznej) wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty (np. w parkomacie), jednak właściciele samochodów elektrycznych są z niej zwolnieni. Ulgi te dotyczą także różnych obiektów na drogach publicznych, których przekroczenie może wiązać się z opłatą, takich jak tunele, mosty i promy.

●     Obniżone podatki i zwolnienie od akcyzy - oprócz dopłat na rzecz zakupu pojazdu elektrycznego, jego właściciel upoważniony jest również do specjalnych ulg podatkowych. Można również wystosować wniosek do Urzędu Skarbowego o zwolnienie od akcyzy.

●     Niskie koszty użytkowania - to właściwie jedna z ogólnych zalet posiadania pojazdu napędzanego energią elektryczną, ale powszechna dostępność stacji ładowania i ładowarek do samochodów elektrycznych sprawia, że stają się one rozwiązaniem tanim, ekologicznym i do tego wygodnym.

Gdzie w Polsce znajdziemy najlepsze udogodnienia dla posiadaczy elektrycznych samochodów? 

Miasta z największą ilością stacji ładowania samochodów elektrycznych:

 • Warszawa
 • Kraków
 • Poznań
 • Wrocław
 • Gdańsk
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Łódź
 • Katowice
 • Kielce
 • Gdynia
 • Rzeszów
 • Gliwice
 • Toruń
 • Białystok
 • Sosnowiec
 • Częstochowa 
 • Radom

Nasza propozycja: CUPRA Born

Jeśli jeszcze nie jesteś szczęśliwym posiadaczem elektrycznego pojazdu, nie jest za późno! Samochód elektryczny CUPRA jest w 100% elektryczny, co pozwala jego właścicielowi korzystać ze wszystkich wymienionych powyżej przywilejów i wielu więcej. Samochód CUPRA nie wymaga poświęcenia wygody i elegancji na rzecz ekologii.

Już na pierwszy rzut oka widać, że design auta jest wyjątkowo elegancki i nie traci przy tym uniwersalności. Ergonomiczne wnętrze jest gwarancją wygody w trakcie jazdy. Przy zakupie można również wybrać kolor pojazdu.

Oprócz samego samochodu CUPRA oferuje zakup wygodnej ładowarki samochodowej, dzięki której doładujemy auto we własnym domu. Z kolei na wycieczki bliższe i dalsze przyda nam się aplikacja, która pomaga zlokalizować stacje ładowania, aby nigdy nie stracić energii.

Zalety samochodu elektrycznego CUPRA:

●     Ekologiczne rozwiązanie, zero spalin i użycie czystej energii elektrycznej.

●     Łatwość ładowania zarówno dzięki ładowarce samochodowej, jak i licznym stacjom ładowania samochodów elektrycznych.

●     Ergonomiczne wnętrze, zapewniające wygodę użytkowania.

●     Elegancki, nowoczesny design.

●     Liczne przywileje na drogach i w miastach.

Czy jesteś już przekonany/a?

Wybór samochodu elektrycznego to w dzisiejszych czasach nie tylko postawienie na modę i komfort. To realny krok, który przybliża nas do nowej, ekologicznej przyszłości w zgodzie z naturą. Oprócz oczywistych wygód, posiadanie pojazdu napędzanego czystą energią zamiast spalinami, oferuje również rząd dodatkowych przywilejów, dzięki którym oszczędzamy nie tylko środowisko, ale i własny portfel.

Wybór samochodu elektrycznego CUPRA staje się więc wyborem przyszłości. Jeśli jeszcze wahałeś/aś się z decyzją kupna takiego pojazdu, niech to będzie znak, że warto.

 

 

 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!