Darmowe stacje ładowania samochodu elektrycznego
Gdzie znajdziesz darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych?
Ładowanie samochodu elektrycznego w komercyjnej stacji ładowania jest zdecydowanie droższe niż ładowanie auta w domowej sieci elektrycznej. Jednak nie wszystkie stacje dedykowane elektrykom są płatne. W Polsce nadal dostępne są darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Gdzie można je znaleźć?
Elektryki ładowane w domu
58 proc. sesji ładowania samochodów elektrycznych ich właściciele realizują w domu. I chociaż 41 proc. właścicieli elektryków ładuje auto zaledwie 1-2 razy na tydzień, to ponad połowa podłącza swojego elektryka do stacji ładowania od 3 do 7 razy w tygodniu. Ukierunkowanie ku domowym stacjom ładowania wcale nie dziwi. Średni koszt „tankowania” elektryka na 100 km wynosi w tym przypadku 23 zł. Porównując ze średnim kosztem ładowania na stacji komercyjnej – 50,38 zł/100 km – w skali miesiąca przy założeniu jednokrotnego ładowania tygodniowo oszczędności z korzystania z domowej stacji ładującej wynoszą ok. 150 zł. Oszczędnością w eksploatacji samochodów elektrycznych bez wątpienia jest możliwość korzystania z darmowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Jednak ich pula jest dość mocno ograniczona na polskim rynku.
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych tylko w dużych miastach?
Chociaż samochody elektryczne zyskują na popularności, baza stacji ładowania rozwija się w niezbyt zaskakującym tempie. Na koniec listopada kwietnaia 2023 2024 r., gdzie w Polsce zarejestrowanych było 94,5111775 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, niemal 55 65 tys. stanowiło samochody całkowicie elektryczne, liczba punktów ładowania w kraju wyniosła 5829 6691 szt. Najwięcej punktów znajduje się oczywiście w stolicy kraju.
Co ważne, nie wszystkie punkty ładowania są płatne. Można jeszcze znaleźć – choć jest już ich naprawdę niewiele – darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Gdzie je znaleźć? Aktualnie samochód elektryczny można naładować za darmo w… 9 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach oraz Lublinie. Stacji należy szukać przy centrach handlowych czy siedzibach firm energetycznych.
Bezpłatne ładowanie na określonych warunkach
Z części darmowych stacji ładowania można korzystać bez żadnych dodatkowych warunków. Jednak lokalizacja części z nich wymaga poniesienia dodatkowych opłat np. za parking lub umożliwia dostęp tylko dla posiadaczy określonych przepustek (np. biletów okresowych w strefie P+R w Warszawie). Tym samym nie wszystkie darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych są w pełni dostępne dla wszystkich.
Darmowe ładowanie passe
W Polsce jest ok. 100 takich stacji, a ich liczba sukcesywnie maleje w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Co ciekawe, kiedy elektryki dopiero wkraczały na polski rynek motoryzacyjny, darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych były udostępniane przez czołowe firmy z branży paliwowej i energetycznej, m.in. Orlen czy Energa. Paradoksalnie wraz ze wzrostem zaufania Polaków do tego rodzaju samochodów oraz ich liczby na drogach, darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych zostały zastąpione tymi komercyjnymi. Zrozumiałe jest, że pobór energii przez samochody elektryczne w ogólnodostępnych stacjach to koszt dla firm energetycznych i paliwowych. Jednak chcąc realnie zwiększać liczbę samochodów elektrycznych na polskim rynku, warto wspomóc ich potencjalnych właścicieli nie tylko na etapie zakupu auta, ale również w jego eksploatacji. Szczególnie, że jak wcześniej wspomniano, koszt ładowania samochodu elektrycznego na płatnej stacji ładowania jest dwukrotnie większy niż wykorzystanie w tym celu domowej stacji ładowania.