PL/PL

Tory wyścigowe w Polsce, czyli gdzie się pościgać.

Jazda samochodem to nie tylko sposób, by sprawnie się przemieszczać. Każdy fan motoryzacji wie, jakie emocje wzbudza szybka jazda. Poczucie panowania nad maszyną w sytuacji dużej prędkości to wyzwanie, które przynosi ogromną satysfakcję. Idealnym miejscem, by doświadczyć takich emocji jest tor wyścigowy. 

Historia polskich torów wyścigowych

Sporty motorowe w Polsce są niemal tak stare jak motoryzacja. Automobilklub Polski, czyli pierwsza motorowa organizacja sportowa nad Wisłą, powstał już w 1909 roku! Na początku pasjonaci prędkości ścigali się po obwodnicach miast lub na trasach międzymiastowych. Równie popularnym rozwiązaniem były turystyczne rajdy w Tatrach czy do Wilna. Co ciekawe, chętnie rywalizowały również kobiety. Pierwszy Rajd Pań zorganizowano już w 1926 roku.

Tory samochodowe, dedykowane samochodowym sprintom, zaczęły powstawać nieco później. Polski Związek Motorowy powstał w 1950 roku, a torowe Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski organizuje od 1953 roku. Tradycyjnie, wyścigi odbywają się na torze w Poznaniu, który do dzisiaj jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem tego typu w kraju.

Najważniejsze polskie tory samochodowe

Żeby wyścigi przynosiły frajdę, zarówno auto jak i tor do jazdy samochodem muszą stać na najwyższym poziomie. Trzy tory samochodowe, które zapewnią polskim kierowcom najlepsze doświadczenia to poznański Tor Główny, śląski Silesia Ring oraz dawny tor wyścigowy Lublin, czyli Moto Park Ułęż.

Poznań Tor Główny

Miłośnikom motoryzacji tego obiektu nie trzeba przedstawiać. To największy i najnowocześniejszy tor wyścigowy w Polsce. Powstał na terenie lotniska Ławica. Liczy ponad 4 kilometry długości i 12 metrów szerokości, co jest wyjątkiem na skalę kraju. Poznański tor wyścigowy jest znany z doskonałej asfaltowej nawierzchni. Posiada też wszelkie uprawnienia Międzynarodowej Federacji Samochodowej do organizowania międzynarodowych imprez wyścigowych wysokiej rangi.

Tor samochodowy w Poznaniu organizuje zarówno profesjonalne zawody, z Mistrzostwami Polski na czele, jak i wyścigi dla amatorów. Nie tylko fani samochodów znajdą tu coś dla siebie. Tor Poznań ma też liczący 1500 metrów tor kartingowy.

Kamień Śląski Silesia Ring

Kamień Śląski to miejscowość położona niedaleko Opola. To jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce, otworzony stosunkowo niedawno, bo w 2016 roku. Po torze w Poznaniu jest to drugi najdłuższy obiekt w kraju. Tor śląski liczy 3,6 km długości. Szerokość nawierzchni dochodzi do 15 metrów. Kierowcy, którzy chcą się rozpędzić mogą to zrobić na prostym odcinku długości 730 metrów. Ci, którzy szukają możliwości przetestowania swoich umiejętności technicznych, zmierzą się z 15 zakrętami. Silesia Ring jest znany z rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu, jak pułapki żwirowe czy system odprowadzania wody.

Tor śląski to świetne miejsce na imprezy. Posiada zaplecze biznesowo-konferencyjne i hotelowe, a także sekcję off-roadową i sekcję dla quadów.

Tor Lublin Moto Park Ułęż

Tor wyścigowy Lublin to kolejne miejsce dobrze znane fanom wyścigów samochodowych. Położony jest w miejscowości Ułęż, niewiele ponad 50 kilometrów od stolicy województwa lubelskiego. Swoje umiejętności można tu doskonalić na torze o długości 2500 metrów. To znakomite miejsce dla osób, które rozpoczynają przygodę ze sportami motorowymi. Tor ma bowiem aż 30 metrów szerokości, 3 płyty poślizgowe i płytę slalomową o wymiarach 500x600m.

Sam tor położony jest w ciekawym miejscu, w okolicy bazy noclegowej, pola campingowego i jeziorka. To dobre miejsce na moto-piknik czy wizytę z rodziną i przyjaciółmi.

Samochody wyścigowe CUPRA

CUPRA Leon Competicion

Wyjątkowa aerodynamika dzięki technologii 3D.

Fani szybkiej, wyścigowej jazdy wiedzą jak ważna jest sylwetka pojazdu. Opływowe nadwozie pozwala na bardziej efektywną jazdę, dzięki zmniejszaniu oporów powietrza. Maszyną, która czerpie inspiracje z wyścigów samochodowych jest niezwykła CUPRA Leon Competicion.

Części nadwozia zostały wydrukowane w technologii 3D za pomocą rewolucyjnych urządzeń HP Multi Jet Fusion, aby zapewnić idealną aerodynamiczność pojazdu w zakresie wlotów powietrza. Auto rozpędza się do 265 km/h, ma moment obrotowy 410 Nm i 6-biegową sekwencyjną skrzynię biegów. Pod maską z kolei skrywa się silnik TDI 2 l. o mocy 340 KM.

CUPRA Leon e-Racer

Rewolucyjny, w pełni elektryczny samochód wyścigowy.

CUPRA Leon e-Racer to pierwszy w pełni elektryczny pojazd, dedykowany wyścigom. Jest wyposażony silnik o mocy 680 KM i może osiągać 12 000 obrotów. Fani efektywnych maszyn docenią przyspieszenie od 0 do 100 km/h w nieco ponad 3 sekundy. Auto wyposażone jest w cztery silniki zasilane akumulatorem z 6072 ogniwami. Maksymalna prędkość? 270 km/h.

Kontrola nad pojazdem w trakcie wyścigu jest kluczowa. Zainstalowany na desce rozdzielczej ekran dotykowy przesyła w czasie rzeczywistym dane dotyczące układu elektrycznego oraz osiągów samochodu. CUPRA Leon e-Racer jest też po prostu piękny. Agresywna, dynamiczna linia nadwozia inspirowania sportową rywalizacją przyciąga wzrok nie tylko na torze.