pl:O nas:Electrification:Baza wiedzy o Elektromobilności:The CUPRA DarkRebel World Premiere formentor-vz5-km7r PL/PL

Jak wydłużyć żywotność baterii?

Jak wydłużyć żywotność baterii w samochodzie elektrycznym?

Jednym z zarzutów przedstawianych przez sceptyków samochodów elektrycznych są krótkie dystanse, jakie można pokonać na pełnym ładowaniu oraz niska wytrzymałość akumulatorów. I chociaż producenci dają gwarancję na wydajność baterii w samochodach elektrycznych, to sposób ich użytkowania również ma bezpośrednie przełożenie na ich kondycje. W jaki sposób właściciel elektryka może wpłynąć na żywotność baterii w samochodach elektrycznych? 

Gwarancja na baterię elektryka

Jak wcześniej wspomniano, prawo zobowiązuje producentów aut elektrycznych do udzielania gwarancji na akumulatory. Ta może trwać od 5 do 10 lat. Na jakich warunkach są one udzielane? Jeśli w czasie gwarancji żywotność baterii w samochodach elektrycznych zmaleje do 70-80 proc. od tej deklarowanej przez producenta, ten ma obowiązek wymiany akumulatora na nowy. Co istotne, w wielu gwarancjach określany jest również limit kilometrów (100-200 tys.), po którego przekroczeniu gwarancja jest nieważna. 

Optymalizacja ładowania a żywotność baterii w samochodach elektrycznych

Kluczowy wpływ na żywotność baterii w samochodach elektrycznych maja procesy ładowania. Chcąc jak najdłużej cieszyć się wysoką wydajnością akumulatora w swoim elektryku, warto zadbać o to, aby ten nie wyczerpywał się maksymalnie. Ważne jest też, aby systematycznie nie ładować baterii do pełna. Optymalny poziom naładowania to 80 proc. Z resztą po osiągnięciu tego progu naładowania tempo ładowania pozostałych 20 proc. mocno spada (ma to wpływ właśnie z żywotnością baterii w samochodach elektrycznych). Dlatego elektryka warto ładować na 100 proc. tylko w przypadku długich podróży, gdzie istnieje wysokie ryzyko niedostępności stacji ładowania. Przy codziennym użytkowaniu samochodu dobrze jest zadbać, aby bateria nie była ładowana na więcej niż 80 proc. 

Ładowarki DC niekoniecznie dobre dla baterii

Osoby ładujące swoje samochody elektryczne w trasie chętniej sięgają po ładowarki na prąd stały (DC), które mają większą moc, a tym samym ładują auto szybciej. Jednak ładowanie „szybkim prądem” zwiększa ciepło akumulatora, a co za tym idzie negatywnie wpływa na jego ogniwa. Chcąc zadbać o żywotność baterii w samochodzie elektrycznym warto ładować go najczęściej ładowarkami na prąd zmienny. Wprawdzie sam proces ładowania taką ładowarką jest znacznie dłuższy, jednak sam proces ładowania nie obciąża tak negatywnie funkcjonalności akumulatora jak w przypadku ładowarek DC.

Właściwa temperatura i poziom naładowania baterii

Na żywotność baterii w samochodzie elektrycznym wpływa również odpowiednia temperatura, w jakiej przechowywane są akumulatory. Negatywny wpływ na ich wydajność mają ekstremalne różnice zmiany temperatury, np. mroźną zimą czy upalnym latem. Warto mieć to na uwadze i w przypadku niskich temperatur garażować samochód, a w przypadku upałów starać się parkować w miejscach zacienionych. Jeśli zaś samochód elektryczny ma dłuższy postój, warto zweryfikować poziom naładowania ogniw baterii. Optymalnym poziomem naładowania akumulatora w tym przypadku, który pozwoli ochronić ogniwa przed uszkodzeniem, jest 50 proc. Nieużytkowanie przez dłuższy czas samochodu elektrycznego rozładowanego poniżej 15 proc. lub naładowanego w 100 proc. może być przyczyną szybszej degradacji ogniw, co ma bezpośrednie przełożenie na żywotność baterii w samochodach elektrycznych.  

 

 

Marka CUPRA stanowi część Volkswagen Group Polska. Czerpiemy inspirację z unikalnej, zbudowanej na różnorodności kultury naszej firmy oraz zaangażowania zespołu ekspertów, dzięki którym innowacyjne produkty i usługi zaspokajają potrzeby rynku. Poznaj bliżej naszą firmę i nasze marki. Zapraszamy!